Гръмна завод за взривове край Видин

https://blitz.bg/intsidenti/gramna-zavod-za-vzrivove-kray-vidin_news69675.html Blitz.bg

Завод "Миджур" за взривни вещества и материали в село Горни Лом, община Чупрене се е взривил след пожар. Четирима души са пострадали, предаде радио "Фокус" – Видин. Те са служители на фирмата. По-сериозно са ранени двама от тях. Те са се намирали в кола близо до склада.

В момента в селото продължават да се чуват периодични взривове, научи "БЛИЦ".
По първоначална информация в склада може да има противопехотни мини.

Въведена е техника на безопасност и е ограничен достъпът до завода. 

Единият от пострадалите се транспортира към София с опасност да загуби зрението си. Другият е откаран в болницата в Монтана с разкъсно-контузна рана на лицето. 

Останалите  двама са освободени след преглед в болницата.

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов потвърди за инцидента. По думите му е възникнал пожар и след него е последвала експлозия. 

В завода е имало на съхранение 10 т. амонит.

Пожарникарите са на мястото на инцидента, но след взрива са се оттеглили.

"В момента пожарът е със затихващи функции, но няма да се предприеме влизане в склада, докато не се установи дали няма други съоръжения там. Към момента смятаме, че няма опасност за населението в село Горни Лом. Това каза подп. Николай Николов – директор на Национална служба пожарна безопасност и спасяване (НСПБС).

По думите му в момента взривовете продължават.

„На място е създаден кризисен щаб под ръководството на г-н Тодоров – директор на Областната дирекция на пожарната във Видин, който е създал организация. Районът е отцепен в радиус от около километър и половина от мястото на пожара. Няма застрашени хора от евентуална нова експлозия”, посочи Николов.

Той обясни, че завод "Миджур", който е специализиран за взривни вещества и материали и утилизация на такива средства.

За там пътува и екип на Гражданска защита, който да направи замервания за вредни вещества.

"Уведомил съм министъра на отбраната Аню Ангелов да има готовност да изпрати техни служители”, обясни Цветанов. Според вътрешния министър не може да се направи паралел между този случай и случаят в Челопечене. 

С. Горни Лом се намира под старопланинския връх Миджур, на който е наречен заводът . Основната дейност на предприятието е производство на промишлени взривни вещества за рудодобивната и въгледобивната промишленост, предназначени за вътрешния пазар и износ в Македония, Сърбия и Черна гора, Гърция и др./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай