Иван Таков за записите от трамвая: Виждат се две лица, които...

На ватмана ще му бъде наложено административно наказание - предупреждение за уволнение или уволнение

https://blitz.bg/intsidenti/ivan-takov-za-zapisite-ot-tramvaya-vizhdat-se-dve-lica-koito_news1104649.html Blitz.bg

На записите от трамвая се виждат две лица.

Това потвърди председателят на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС Иван Таков пред NOVA, по повод инциидента от вторник край Румънското посолство, когато две мотриси изхвърчаха от релсите и потрошиха подлеза.

По думите му не е редно ватманът да оставя превозното средство за да си взима кафе. 

Фантастична нова версия за невижданото меле с трамвай в София, говорят за терористичен акт

"24 часа по-късно целият случай е покрит с мъгла. За мен също е учудващо. Споделих информация неофициално, че има задържан по случая. Това е работа на компетентните органи. Няма значение откъде ми е информацията - тя се потвърди", каза Таков.

"Аз като председател на транспортната комисия трябваше да я дам. В рамките на утрешния ден смее свикали извънредно заседание на комисията. Имах възможност да погледна част от тях - за момент се виждат лица, които обикалят около трамвая.

Като се изчистят записите ще има повече факти. Трамваят е минал проверка. Много е малко вероятно да потегли сам. Такъв инцидент не би трябвало да се случи от само себе си. Не знам колко често се случва водачите да оставят превозното средство. Има вътрешни правила, които забраняват това нещо. Не трябва да се случва", допълни той.

Оценка на щетите

Кметът на район „Средец” Трайчо Трайков съобщи по-рано, че се очаква оценка на щетите. 

Жена за дерайлиралия трамвай: Чу се страхотен тътен, страшно е, за едната бройка да потроши блока

„Ударът е разрушил конструкцията на подлеза. Хубавото е, че платното не е компрометирано, затова движението беше възобновено. Вероятно щетите са за десетки хиляди лева, предстои да видим точно колко, вероятно днес или утре ще стане ясно. Щетите трябва да бъдат покрити от виновните, но най-напред ще започнем да възстановяваме инфраструктурата от аварийния фонд”, обясни той.

Според инж. Александър Дашев от „Столичен електротранспорт” харддисковете от трамвая са били демонтирани и предадени на следствието.

„В мотрисите има монтирани камери, те са собственост на ЦГМ и гледат към вратата на ватмана и първата врата на трамвая. Ватманът обясни, че е обезопасил машината и слязъл да си купи кафе.

Мистерията с дерайлиралия трамвай в София се заплита

Излизайки от магазина, той е видял, че трамваят е потеглил. Все още не е ясно дали е имало външна намеса. Ватманът е с над 20-годишен опит, но не е свалил токовземателя.

Ще му бъде наложено административно наказание - предупреждение за уволнение или уволнение. Този вид трамваи нямат записващо устройство за скоростта. Слизането за купуване на кафе между спирките е абсолютно забранено”, отбеляза той. И добави, че ватманът е бил проверен за наличие на алкохол преди излизане от депото, а трамваят е преминал ежедневен преглед.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
6 Коментара
Ahsha
преди 9 месеца

Как така само административно наказание?! 50 процента от вината е негова,ако не беше слизал за кафе,това нямаше да се случи!

Откажи
aatanas
преди 9 месеца

Подозирам руска намеса!

Откажи
Забранено ама...
преди 9 месеца

Абсолютно е забранено слизането ама всички го правят.

Откажи
Веско
преди 9 месеца

Абе ТАКОВ тая държава е на този хал от такива като теб Охлюв . Уволнение за ватмана и на съд за умишлено унищожаване на Държавна собственост! А Общоната да плати всички щети нанесени на ХОРАТА !!!!!

Откажи
Ватманяк
преди 9 месеца

Допреди 1-2 месеца, преди увеличението на заплатите контролът на такъв вид нарушения на водачите беше занижен, заради глобите от бонусите при по-малките заплати. Сега, след тези плюс 300 лева, трябла спешно да се възстанови регулярния ред и контрол в експлоатацията, въведен през 1998-а и постепенно усъвършенстван и довел до много добри резултати по БЕЗОПАСНОСТ в периода 1999-а до 2023, откогато започна това затваряне на очите за неизпълнение на инструкциите по безопасност

Откажи
jjj
преди 9 месеца

Ама всички са едни разбирачи - за какво ще наказват ватмана? Какво значение има за какво е слязъл от трамвая, след като го е обезопасил?

Откажи