Наш сеизмолог разкри защо земетресението в Италия взе толкова много жертви
За съжаление, загиналите сега ще се сравнят с тези от труса през 2009 година, смята проф. Емил Ботев
Основната причина за големия брой жертви при земетресението в Централна Италия е несъобразеното със сеизмичната активност строителство. Това каза пред „Фокус“ проф. Емил Ботев, директор сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт към БАН.
По думите му сградите в района на град Аматриче са много стари, част от тях паметници на културата и жилищното строителство не отговаря на сеизмичната активност, характерна за централния хребет на Апенините. Проф. Ботев уточни, че за последните 70 години са регистрирани около 100 такива земетресения в Централна Италия.
„Сегашната сеизмична активност, която е само на 40 км на север от Акуила, се развива в район с много стари исторически сгради, но той е много слабо населен. За съжаление, жертвите от труса ще се сравнят с тези от миналото земетресение от 2009 година и вместо хората на място да си направят изводите, че трябва да се съобразят с предписанията и изискванията на сеизмичните правила за строителство в такива високо сеизмични райони, то се оказа, че много бързо са забравили примерите от преди само 7 години“, коментира още проф. Ботев.
Той уточни, че след 1964 година до 2006 година са се случили повече от 100 земетресения с магнитуд по-голям от 6. Проф. Емил Ботев уточни, че Италия е с голяма честота на такива земетресения. Проблемът е, че тези трусове са с много малка дълбочина и се случват непосредствено под населените места, където остават деформации на земната повърхност и това действа негативно върху строителните конструкции.