"Почвам да го хващам, че лъже!" С тези брутални думи синдикалният лидер в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Александър Иванов се обърна директно към транспортния министър Гроздан Караджов.
Иванов, който е председател на организацията на КТ "Подкрепа" в ДАИ, разкри пред БНТ шокиращи схеми за корупция и чистки на неудобни служители, които се прикриват с лъжи от най-високо ниво.
Повод за гнева му стана изказване на Караджов за "7 уволнени в Перник" заради корупция. "Направих справка – няма уволнени в Перник," отсече Иванов.
Уволняват награждавани, пазят разследвани от прокуратурата
Синдикалният лидер разкри чудовищна схема, по която работи агенцията. Вместо да се бори с корупцията, ръководството уволнява служителите, които отказват подкупи, а пази тези, които са разследвани от прокуратурата за участие в организирани престъпни групи (ОПГ).
"В Благоевград е така – останали са на работа само разследвани за организирана престъпна група за подкупи," твърди Иванов. Той даде и конкретен пример със служител от Русе, който е бил освободен, въпреки че има над 400 акта за отказ от подкуп.
Според него, всеки служител, който подаде сигнал за нередности до институциите, "моментално става обект на репресии от ръководителите си". В същото време ниските заплати от 1000-1200 лева чиста заплата са основна предпоставка инспекторите да бъдат уязвими и да искат подкупи.
Караджов бяга от среща, превозвачите са в шок
Иванов беше категоричен, че министър Караджов отказва всякакъв диалог и не иска да се срещне със синдикатите.
Думите му бяха подкрепени от Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на превозвачите, който заяви, че получават много сигнали за корупция, но хората се страхуват да застанат с лицата си. Той изрази и изумление от бързината, с която Караджов се е съгласил инспекторите от ДАИ да минат към МВР – нещо, за което превозвачите настояват от години.
Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите от катастрофи определи ДАИ като "мегаструктура", в която "и хлябът, и ножът са в теб", тъй като агенцията хем лицензира, хем контролира. Според него, скандалът с камионите на Роби Уилямс не е инцидент, а "ежедневие в ДАИ".