"Тежко оплитане": Комисията за Нотариуса ще нищи и Пепи Еврото
Вероятно е комисията да засегне и казуса "Осемте джуджета", посочи Минчев
Всички, които през последните дни изнасят информация за схемите за влияние в съдебната система около убития Мартин Божанов по прякор Нотариуса, ще бъдат поканени за изслушване от създадената по случая временна парламентарна комисия - това увери нейният председател Никола Минчев.
Комисията започва работа с изслушването на представителите на Антикорупционния фонд. За три месеца комисията трябва да установи дали Божанов е имал връзки с действащи съдии и прокурори.
От думите на Никола Минчев стана ясно, че ще се търсят както пострадали от дейността на Нотариуса, така и хора, които дават знак, че имат какво да кажат. Ще бъде поканена и бившата районна прокурорка на София Невена Зартова, която, след като подаде оставка, даде знак, че знае много за тази група, както и за тази на Петьо Петров - Пепи Еврото.
Затова и Минчев беше категоричен, че ако се окаже, че има преплитане на двата кръга или че те са се конкурирали, комисията ще продължи и в тази посока.
Той каза, че е получил от съпредседателя на ДБ Атанас Атанасов доклад, който дава някаква насока за това кой е посещавал станалия вече популярен клуб SS, като отказа да влиза в детайли.
По неофициална информация в доклада има освен имена, и схеми за начина, по който Нотариуса е действал както в Районната прокуратура, както и във вече закритите специализирани съд и прокуратура.
Вероятно е комисията да засегне и казуса "Осемте джуджета", посочи Минчев.
"Всички сме наясно, че НС не може да изземе функциите на разследващите органи. Всички факти и обстоятелства водят до това, че всички разплитащи са тежко оплетени. Целта е разясняване на групата около Нотариуса и да предотврати евентуалното замитане на темата", каза Никола Минчев пред членовете на комисията.
На заседанието присъстваха журналистите Николай Стайков и Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, който разказа подробности за разследването на медията.
"Бяхме в полицията сутринта, имаше дискусия и във ВСС. Става дума за едно разследване, което започнахме в края на 2022 г. Работеше се по информация, свързана със схема на влияние. Нарекохме историята „Списък без контрол”. Разследването касаеше Ивайла Бакалова и съпругът ѝ Веселин Денков. Изслушали сме часове със записи от всякакво ниво.
Преценихме, че е изключително важно публиката да види как един висш полицай Емил Писков и неговият партньор Мартин Божанов отправят натиск за влияние в съдебната система. Направи ми впечатление, че Божанов е много добре започнат с това, което е говорил съдията Тони. Отидохме, направихме интервюто, след което нямаше никакъв резултат. Направи ми впечатление, че са работили много професионално. След това на власт дойде служебното правителство и разследването се поднови. Свидетелите бяха изслушани в кабинета на тогавашния министър Бойко Рашков. Преписката бе изпратена в ГДБОП. Остава отворен въпроса какво е направила прокуратурата през това време”, разкри още Николай Стайков.
Предметът на разглеждане на комисията би трябвало да се разшири освен към Божанов и към Петьо Петров - Еврото, смята Андрей Янкулов.
Янкулов изнесе притеснителни факти, относно използването на СРС-та. Той попита колко разрешителни за подлушване на магистрати са били издадени. Много малко от тези разработки са стигнали до съда, а бройката е намаляла драстично. Тези практики през годините дори да не са в такъв размер след закриването на Специализирания съд, има риск да се пренесат в районните съдилища. Тази практика може да се предотврати едва след като се изсветлят всички порочни практики в съдебната система, смята той.
Янкулов призова да се направи пълна ревизия на дейността на Специализирания съд.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук