Краката на коня на статуята на Цар Освободител, един от символите на София от много години, ще бъдат отляти наново, казаха пред БНТ работещи по реставрацията специалисти.
Оказва се, че краката на коня досега са били плътно запълнени с цинк, сега вместо пълнеж ще се сложи вътрешна армировка от неръждавейка. Същото ще се направи и с тялото на коня, което бе изтърбушено от едната страна.
Още една изненада констатираха експертите от реставрационната група. Чернилката ,която се виждаше над зелената патина не е наслоена мръсотия, както се мислеше по-рано, а боя. Сега тя ще бъде отстранена и всички появили се шупли под нея ще бъдат запълнени./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.