Има доста твърдения, че движението на автомобила на неутрална предавка пести гориво и намалява износването на трансмисията. Действителността обаче може да е малко по-различна и дори против закона.
В продължение на десетилетия шофьорите са си предавали идеята, че превключването на неутрална предавка при спускане по инерция е хитър трик. Логиката звучи убедително: двигателят не се използва и си почива, колата уж пътува „безплатно“, без да използва гориво и натоварва по-малко трансмисията.
В действителност, съвременните превозни средства и дори много по-стари, разказват съвсем различна история. Това, което някога е имало известна доза смисъл, до голяма степен се е превърнало в мит, който може да доведе до разхищение на гориво и да компрометира безопасността.