За насилието в училище и извън него трябва да се говори всеки ден.
С децата, с учителите и с родителите.
Останах впечатлена от последната инициатива на училището на дъщеря ми родителската среща да се проведе с всеки учител, ученик и родител Заедно.
Такива разговори имат смисъл!
Има смисъл в превантивни програми и лекции от подготвени професионалисти на място в училищата.
От запознаване учениците с механизмите за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование и извън него.
Това става чрез обучаване на социално-емоционални компетентности – емпатия, участие, подкрепа, развитие на чувство за отговорност и изграждане на общност.
Децата трябва да могат да говорят спокойно за чувствата си. Да се чувстват в защитена среда. И в училище. И у дома.
Обществото ни вече е много по-отворено към търсене на психологически и терапевтични услуги.
Стигмата още я има.
Тя се лепи върху по-слабите, различни, силно чувствителните. Битува сред някои хора и легендата, че психологична помощ търсят само "лудите". Тези клишета обикновено са тясно свързани със степента на образованост. Ето защо е важно всички да работят в екип.
Учители, ученици, родители. Какви са вредите от насилието в училище? Съществуват безспорни доказателства за вредите от насилието върху физическото и психичното здраве и развитие на децата, върху способността им да учат и да изграждат отношения с други хора, да бъдат пълноценни възрастни и родители.
Училищният тормоз и несигурната училищна среда са една от причините за ранно отпадане от образователната система, намаляване на посещаемостта, влошаване на резултатите на учениците и имат значими социално-икономически ефекти. Oбразованието е от ключово значение за последваща професионална реализация на всеки човек и просперитета на обществата.
Полина ВАСИЛЕВА