Колко мутации на К-19 съществуват, година след появата му?
Сега изследователите са съгласни, че мутациите на коронавируса няма да ускорят глобалното му разпространение
Нови изследвания показват, че вече има най-малко 12 700 мутации на коронавируса, съобщава ДЕ24. След като датското правителство взе грешно стратегическо решение именно заради уж опасна мутация на коронавируса и нареди убийството на милиони норки, които сега гният в масови гробове, възниква въпросът как да се класифицира рискът от вирусни мутации, предава БГНЕС.
Сега изследователите са съгласни, че мутациите на коронавируса няма да ускорят глобалното му разпространение. Това сочи ново публикуваното проучване.
„За щастие установихме, че нито една от тези мутации не е ускорила разпространението на Covid-19“, казва Луси ван Дорп, професор в Института по генетика в Университетския колеж в Лондон, за резултатите от изследването.
За тази цел е използван набор от данни за вирусни геноми от 46 723 души от 99 държави. По време на своя анализ изследователите са открили над 12 700 мутации или промени в новия коронавирус.
За разработването на ваксини може да се наложи постоянно адаптиране към вируса, твърдят учените.
"Трябва да останем бдителни и да продължим да наблюдаваме новите мутации, особено след въвеждането на ваксините“, казва Ван Дорп.
Отдавна е известно, че вирусите постоянно мутират и това не се отнася конкретно за коронавируса. Грипните вируси например се променят много по-често от другите видове вируси.