Окупираха Стария град в Пловдив, ето кой превзе квартала

Става дума за туристи от всички краища на България и света, дошли да опитат чаша хубаво вино, подплатена с квалитетно мезе

Пловдивчани и туристи с чаша в ръка превърнаха Стария град в най-оживеното място в Пловдив. Стотици дойдоха във възрожденските къщи и калдъръмените улички на архитектурния резерват в събота, за да се запознаят с винопроизводители от цялата страна и дегустират от еликсирите им, пише Марица бг.

Това стана по време на десетото издание на „Дефиле вино и гурме“. Тридневната фиеста, която се организира от Съвета по туризма и Община Пловдив, започна в петък и ще продължи и днес. 

В тазгодишното издание участват 43 винарски изби и 12 производители на храни. Техните щандове могат да бъдат открити на 16 локации в красивите и сенчести дворове на старите възрожденски къщи. Те ще останат отворени днес до 19 часа и утре от 11 до 18 часа. Балабановата къща, Етнографския музей, галерия „Енчо Пиронков“ -  са само малка част от точките, където може да се опитат вина и гурмета от родни производители. 

В двора на Балабановата къща Георги Филипов, синът му Васил и внукът Георги подредиха сергия с малиново вино. Всичко започнало с отглеждането на сладките плодове в едно от най-чистите и красиви места - село Лясково над Асеновата крепост. Малко след като пазарът на малини обаче рязко намалял, фамилията била принудена да намери решение за продукцията и така им хрумнало да приготвят ароматно малиново вино. Днес то е хит сред дамите.

Малините отглеждаме на надморска височина над 800 метра, в екологично чист район, всичко се прави ръчно, включително и беритбата, разказва фамилията. И допълват, че нежният пол го избира заради аромата и сладостта му. Комбинира се най-добре със сладкиши, като боровинков чийзкейк или пък  се поднася като аперитив и диджестив в края на вечерта. 

Както е казал народът ни от хубава мома, хубава невяста става. Така и от хубав продукт, хубаво вино става, разкриват тайната в приготвянето на божествения еликсир Георги Филипов- старши. За мъжката част от клиентите пък фамилията е подготвила изненада - малинова ракия.  

26-годишният Боян Боев пристига на дефилето от Силистренско. Пред пловдивчани представя вина, поризведени в семейната им изба в родния им край. Той и брат му Марио са потомствени винари.  Според Боян тайната за приготвянето на хубаво вино е доброто лозе, постоянството в обгрижването и чистотата. 

Правенето на вино е изкуство, смята семейство Джингарови от Брестовица. Всички във фамилията се занимават с това от години. За истинските ценители на виното бяха приготвили божествен еликсир от сорта Александрийски мискет. Технологът в семейството е 33-годишният син на Рени и Павел Джингарови  – Георги.

Оранжево вино привличаше днес пловдивчани като магнит на един от щандовете. Представиха го Денислав Балевски и Марияна Гълъбова. Напитката, приготвена от Мускат отонел, бе с искрящ оранжев цвят.

Виното е приготвено не по модерна технология, а родна. Така, както прадядовците и бабите ни са го правили, залагайки гроздето за ферментация с твърдите части, обясни Мариана. Избата отглежда130 дка лозя в пазарджишкото село Лисичево, а част от продукцията изнася и в Америка. "Оранжевото вино" се предлага дори в ресторант със звезда „Мишлен“, хвалят се производителите. 

И тъй като виното не върви без мезе, на дефилето пловдивчани можеха да опитат и различни вкусотии, приготвени от родни майстори.  

От град Елена пристигнаха братята майстори в приготвянето месни специалитети  Мартин и Пенчо Трухчеви. Най се услади на пловдивчани еленският бут, приготвен по стара семейна рецепта на Трухчиеви. Двамата братя са трето поколение, което се занимава с приготвянето на специалитети от месо. 

Днес предлагаха на щанда осолена сланина, Вълчовски суджук и бабина луканка. Тънкостите в приготвянето на "Еленски бут" е в специфичния начин на изваждане на месото от бута на прасето. Също така в осоляването и сушенето, което продължава 1 година. 

Късната есен се осолява, ранната пролет се вади да съхне и това става постепенно на специфичните климатични условия на еленския балкан от пролетта до лятото. Готов е за консумация чак късната есен , обяснява Мартин.