Тези храни ще оправят психиката на детето ви, каквото и да му се случи
Не трябва да се забравя, че малките членове на обществото растат и тепърва се изграждат като личности
Върху доброто състояние на психическото здраве влияят редица фактори, включително храненето. Проучване установи, че яденето на повече плодове и зеленчуци е свързано с по-добро психическо здраве на децата.
Същевременно се отбелязва, че пропускането на хранене може да даде негативно отражение.
Макар при възрастни и деца положението по отношение на психичното здраве да е сходно, не трябва да се забравя, че малките членове на обществото растат и тепърва се изграждат като личности. Наблюденията на учените върху връзката между храненето и психичното здраве на децата е публикувано в списанието BMJ Nutrition, Prevention & Health.
Под добро психично здраве при децата се разбира, че те са достигнали определени етапи на развитие и емоционалност, придобили са здравословни и социални умения, могат да се справят в случай на възникване на проблем.
Така животът им да се развива в положителна посока в семейството, училище и в общността. Състоянието на психическото здраве има и пряко отношение към физическото.
Изследователите събират данни от над 50 училища, включително начални, средни и колежи. Във Великобритания децата в началното училище са на възраст 5–11 години, а децата в средното училище - на 11–16 години. Най-малките деца, включени в изследването, са на 8 години.
Участват около 10 000 ученици, които попълват въпросници за това с какво се хранят - присъствието на плодове, зеленчуци, вида на закуска и обяд. Взимат се предвид и други фактори, като приемане на алкохол, наличие на безплатно хранене, удовлетворение от личното тегло, семейна среда, общо здравословно състояние и други.
Проучването установява, че по-високата консумация на плодове и зеленчуци е свързана с по-високи резултати за добро психическо състояние при децата в средното училище.
Установява се също, че енергийна напитка вместо закуска води до по-ниски резултати по отношение на психическото здраве, отколкото когато това ядене се пропуска. За децата в началното и средното училище учените отбелязват, че резултатите за психическо здраве са по-добри при тези, които се хранят на закуска и обяд, отколкото при тези, които не го правят.
Оказва се, че отражението на нередовното хранене върху психиката на децата, може да бъде подобно на това, когато децата са свидетели на кавги или насилие у дома.
Изследователите допълват, че са необходими допълнителни проучвания за установяване на точните причини, които водят до това, че някои деца закусват и обядват, а други не или заместват храненето с енергийни напитки. Причините могат да бъдат социални, културни, образователни или икономически.
Затова, за да сте спокойни не само за физическото, но и за психическото здраве на вашите деца, погрижете се да включват в менюто си повече плодове и зеленчуци.
Също така следете да изградят навици за хранене, така че да не пропускат закуска и обяд, за да намалите евентуални предпоставки за влошаване на психическото им състояние.