Урок по история: Кой град е носил името Ески Джумая?
Малко известен факт е, че на това място е бил учител великият Петко Славейков
Ески Джумая се среща за първи път през далечната 1573 година. Това е името на днешния град Търговище. Произходът на името обаче, се оказа доста любопитен, както и историята на този забележителен български град, пише Poznanieto.bg.
Легендата за Ески Джумая
Легендата разказва за лечител, живял на това място под името Ескиджи баба – човек, който поправя неща, но и който лекува. Така всеки петък при него се стичали хора, които да се възползват от дарбата му. Така, с течение на годините, тези събирания довели до голям пазар. Така дошло и името – Ески Джумая, в превод "стар пазар". Конкретно думата "джума" пък от турски значи петък.
Историята на град Търговище
Ако трябва да разгледаме сериозно историята на град Търговище, трябва да се върнем преди около 5 000 години преди Христа – още по време на медно-каменната епоха, когато са намерени останки от тракийска, римска и ранно-византийската епоха.
Мисионис
На около 7 км от днешен Търговище се е намирал древният град от антично време, познат с името Мисионис. Постепенно се превръща в град с ключово значение за България, тъй като охранява средновековните столици Плиска, Преслав, а по-късно и Търново. От друга страна е описан и от арабския пътешественик Ал Идриси през 12 век като стар и многолюден град, известен със своята търговия. Не е известно какво се е случило с него през следващите години, но се предполага, че е бил унищожен по време на османските завоевания през 14 век.
Ески Джумая
В рамките на Османската империя се оформя новото селище, което иззема функциите на Мисионис. Първоначално градът е бил заселен предимно с турци, но постепенно в него започват да живеят и българите от околните села, особено след руско-турските конфликти от края на 17 и началото на 18 век. Градът става известен с Ескиджумайския панаир, който привлича търговци от цяла Европа, Африка и Азия. Търговията постепенно помага за развитието му, като тук е открито едно от първите светски училища.
Друг, малко известен факт е, че на това място е бил учител великият Петко Славейков, а доказателство за стопанския подем на града е още и стария квартал Вароша с традиционните си възрожденски къщи.
Клането в Ески Джумая 1878
За съжаление градът става известен с това злощастно събитие през януари 1878. Прийждащата руска войска армия на 27 януари принуждава голяма част от турската армия и местното турско население да се изтегли към големия турски гарнизон, разположен в Шумен.
Но тези, които отказали, основно черкези, се организирали и нападнали местни българи в града. Започнали големи сражения, особено в българския квартал Вароша, отбраната на който била организирана от хаджи Илия Марков. Разбрали за тези деяние, руската армия изпратила сформиран отряд с предводител капитан Карганов, който успява да се спре започналото клане над българите. На 29 януари градът бил освободен, а заловените извършители на грозните деяние осъдени на смърт от временното руско командване.
Търговище
Сегашното си наименование градът получава чак през 1934 година. Тогава е решено да бъде заменено турското му име Ески Джумая с българския му превод, тъй като бил пазарен град. Така за най-точен превод се приело името Търговище.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук