Урок по история: Роден град се превърна в българската Калифорния заради мъж

По-късно местните добруджанци ще свалят калпаци, когато влизат в чифлика на най-богатия житар и ще се кланят на окачените на стената портрети на писатели народоволци, наричайки ги "Иконите на бай Габе"

От векове за евреите по цял свят се носи мълвата, че за мотика не се хващат. Едно от редките изключения е роденият и прокуден през 1884 г. от родния тогава Елисаветград, Херсонска губерния, Пейсах (Петър) Габе, пише "Телеграф".

През дъждовната и студена есен на 1884 г. една широка закрита каруца, теглена от седем коня, с прикрепен железен плуг на нея привлича любопитните погледи на селяните в добруджанската степ край Балчик.

В своеобразната „каравана“ са Пейсах Габе и съпругата му Екатерина Дуел, в ръце с първородния им син Израел. Двамата са народоволци и бягат от царска Русия, подгонени от погромите над евреите там.

Поемат на югозапад, прочитайки в руски вестник, че Княжество България дава на чужденци да обработват пустеещи ниви, ако се заселят там. Младото семейство пътува към обетованата добруджанска земя 40 дни.

Конете теглят „караваната“ с оскъдна покъщнина в нея.

Но освен семената за посев грижливо са скътани цигулка, китара и творби на Толстой, Чернишевски, Достоевски, Гогол и Надсон. Както и репродукция на Репиновата "Иван Грозни убива сина си".

По-късно местните добруджанци ще свалят калпаци, когато влизат в чифлика на най-богатия житар и ще се кланят на окачените на стената портрети на писатели народоволци, наричайки ги "Иконите на бай Габе".

Петър Габе (1857-1927 г.)

Доброволец

Пейсах Израелевич Габе е роден на 18 февруари 1857 г. в Елисаветград, Херсонска губерния, който тогава е в пределите на Руската империя. Завършва шестокласната гимназия в Одеса, става учител по математика, но взема и уроци по цигулка. Не след дълго оставя даскалъка и се захваща със земеделие, чете много книги на селскостопанска тематика.

Започва Руско-турската освободителна война и напористият младеж се записва доброволец в опълчението. Участва в превземането на Русчук и в други сражения.

Три години след края на войната на престола се възкачва синът на убития император Александър II - Александър III. Той рязко променя демократичната политика на баща си и през 1882 г. налага антисемитските т.нар. Майски закони. Започват кървави погроми над евреите в Русия. Забранява им се да притежават или наемат руска земя.

Докато скита немил-недраг, Пейсах среща красавицата Екатерина Самойловна Дуел, дъщеря на заможен търговец житар. Въпреки несъгласието на баща си Катя пристава на скитника Пейсах.

В България младото семейство наема земя в село Методиево, но не потръгва и отиват в село Паскалево. Тъстът им идва на гости и като вижда мизерията, че живеят в кирпичена къща със сламен покрив, им дава пари да купят земя.

Така започва замогването на Пейсах и Катя, които създават модерни стопанства в балчишките села Дропла и Соколово. Купуват и първия си чифлик в село Дъбовик. Въвеждат железния плуг в оранта и добивите скачат три пъти, а земите им нарастват до хиляда декара.

Габе продава чифлика в Дъбовик и купува друг по-голям в село Кардам, който превръща в най-модерното и образцово стопанство в България.

Поданство

Добруджа е Българската Калифорния, вдъхновено изрича украинският евреин и избира България за своя втора родина. През 1891-ва той променя името си от Пейсах на Петър и приема българско поданство.

Петър Габе купува първият локомобил у нас и първата жетварка, започва да отглежда швейцарски крави, става първият фермер и най-богатият чифликчия в България. Междувременно в семейството се раждат още три деца. Едно от тях е бъдещата легендарна българска поетеса Изидора, или Дора Габе.

Банкерът Атанас Буров описва лаконично своя приятел и земляк: "Петър Габе отиде в Русчук, яви се на търг в Образцов чифлик и изкупи оттам трактори, вършачки, плугове, редосеялки.

И пръв в Добруджа въведе свръхмодерно земеделие. От Чехия си достави семена за редки и доходни култури, развъди едри, тлъсти, носливи кокошки. Откъде ги намираше не зная, но той оплоди цяла Добруджа със своите едри, хубави кокошки.

После достави отнякъде крави, волове и биволици. Той е първият българин, който създаде биволовъдно стопанство и започна да изнася биволици – породисти, едри, млечни биволици, каквито никой никъде не бе виждал."

Основна заслуга в кръстосването на различни породи кокошки има Екатерина, която успява да отгледа гласовити петли с чудни опашки и едри кокошки, които снасят червени яйца.

Публицист

Петър Габе се изявява и като публицист, защитаващ бедните. Докато гради стопанството си, той вижда как банките и лихварите ограбват земеделците. В статията "Кредит и лихварство", която излиза през 1893-та в пловдивския в. "Балканска зора" Петър Габе заклеймява грабителите и успява да извоюва нов закон за лихварството.

След обнародването му Земеделската банка отпуска по-изгодни заеми на стопаните.

Депутат

През пролетта на 1894-а балчиклии издигат кандидатурата на Петър Габе за депутат в 8-ото народно събрание. Добруджанският чифликчия разгромява министър-председателя Константин Стоилов - от общо 1064 гласа Габе получава 641, а Стоилов 422 гласа. След политически манипулации изборът му е касиран:

"Господата народняци касираха моя избор, за да докарат в камарата на мое място най-големия лихварин, страшилището на добруджанското население – Никола Ючормански", с тъга отбелязва Габе.

През 1905 г. именитият добруджански земеделец става пръв инициатор и защитник на почина да се прокара жп линия до Добрич, с която се улеснява износът на зърно. Жп гарата е открита през 1910-а, годината, в която фамилия Габе заживява в Добрич.

Анексиране

Идва Междусъюзническата война и в края на юни 1913 г. румънците вероломно нахлуват от север. България капитулира с подписването на Букурещкия договор и Южна Добруджа е анексирана от Румъния. Фамилия Габе се преселва в София, а всички земи и цялото им стопанство са разграбени.

През септември 1916-а българската армия освобождава Южна Добруджа, Петър Габе, заедно с дъщеря си Дора обикалят добруджанската степ. През 1917 г. Габе издава уникалната анкета "Ромъния в Добруджа 1913-1916", в която публикува свидетелства за хилядите отвлечени добруджанци, за зверското избиване на невинни пеленачета, жени и старци.

В края на 1918-а Румъния отново анексира Добруджа. Заради анкетата озлобеният румънски съд осъжда Петър Габе задочно на смърт и конфискува огромното му недвижимо имущество, останало в Южна Добруджа.

Богатата лична библиотека с класическа литература е изгорена.

Вече в напреднала възраст, останал почти без средства, Петър Габе продължава да воюва с перо. През 1925 г. е отпечатано най-доброто му съчинение "Добруджанският въпрос в неговата същност (по повод обезземляването на добруджанското население)". Дора Габе превежда книгата на френски, така европейската общественост е запозната с истината за Добруджа.

Кончина

В първите дни на 1927 г. в софийския дом на семейството на ул. "Цар Светослав Тертер" 18 идва аташето по печата в румънската легация, г-н М. Хризику. 70-годишният вече Петър Габе е на легло.

Съпругата Екатерина подава стол, но неканеният гост отказва да седне: "Престанете да пишете против Румъния! В замяна на това ние ще ви простим всичко, ще ви върнем гражданските и политическите права и имотите в Южна Добруджа", предлага дипломатът.

"Вашето предложение за мене е унизително. Когато върнете на всички българи Добруджа, тогава ще върнете и моето", отсича Петър Габе. На 28 март 1927 г. той издъхва от сърдечен удар.