Урок по история: Защо хан Крум прави чаша от главата на Никифор
Всички знаем кой е хан Крум, легендарният български владетел, управлявал между 803-814 година. Идващ от панонските българи, успява да седне на престола на България и да постигне завидни успехи срещу тогавашния хегемон Византия.
При битката на Върбишкия проход на 26.07.811 година, българите разгромяват византийската войска и техният император Никифор загива. Но защо се смята , че българския хан прави чаша от главата на Никифор – разберете повече по темата, пише poznanieto.bg.
Управление на хан Крум
Един от малко известните успехи на хан Крум е свързан с неговата дейност срещу Аварския хаганат. Смята се , че той е роден там и се опитва да извоюва независимостта на българите, част от това обединение. След като не успява, се прехвърля на територията на Дунавска България и заема престола на хан Кардам.
Тъй като на пръв поглед това изглежда много странно да заема този пост в държaвата и поради тази причина се смята, че Крум е бил от династията Дуло и е бил свързан с хан Кубер – един от братята на Аспарух.
Използвайки нападението на франките на Карл Велики върху аварите , Крум се възползва и откъсва голяма част от територията на хаганата – неговите източни територии.
Управлението на хан Крум продължава да бъде много успешно и да реалиzира сериозни резултати и във войните с Византия, докато не стигаме до ключoвия момент – походът на Никифор Геник срещу България.
Смъртта на Никифор Геник
Предполагаме, че всички сме запознати с легендарните събития от този поход. Как през 811 година императорът успява да завладее без бой столицата Плиска, и въпреки многократните предложения на Крум не поисква да сключи примирие.
Възползвайки се от обстоятелствата и мобилизирайки дори жените в българската държава, много по-малобройните българи успяват да направят засада на византийската войска във Върбишкия проход и да постигнат този чутовен успех останал през вековете.
Това е едва вторият случай на загинал византийски владетел в тяхната история, а интересното е, че дори престолонаследникът Ставракий, който успява да избяга първоначално загива от раните си. След смъртта на Никифор, се приема , че неговата глава е била обкована и превърната в чаша на български владетел. Какво ни казват историческите извори по темата.
Защо главата на Никифор е станала чаша на хан Крум
Подробна информация за действията на Крум дава Теофан Изповедник. Той обяснява в детайли и големи подробности битката при Върбишкия проход. Теофан описва , че главата на Никифор е била показвана навред сред българското население и накрая е била обкована в чаша.
Разбира се, Теофан е монах и се опитва да представи в черни краси всички варвари, в числото на което попадат и българите.
Вторият източник, който споменава за това събитие е една Анонимна Ватиканска хроника, която се смята, че преписва разказ на участник в събитията. Там се споменава, че никой не знае как е загинал византийският император, но описва, че главата му е обкована в чаша.
Причината за това се смята, че е стара традиция на народите от нашата група спрямо която по този начин българският хан ще придобие силата на своя противник – т.нар. оренда.
Калоян – наследник на традицията на Крум
Интересна история, която трудно може да бъде потвърдена ни дава друг византийски хронист Георги Акрополит. Всички знаем, че Калоян се е зовял Ромеоубиец като символ на отмъщение спрямо действията на Василий Българоубиец.
При победата срещу латинците при Одрин през 1205 година, Калоян пленява техният владетел Балдуин и го задържа в Търново. След известно време Балдуин загива, но тъй като има спорове около причината, се водят различни хипотези.
Византийският хронист Георги Акрополит описва , че Калоян си е направил чаша от главата на Балдуин. Тази хипотеза е отхвърлена още от известния ни български историк Васил Златарски, който се досеща, че историята е преписана от тази на Крум. Нейната достоверност не може да бъде потвърдена по никакъв начин.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук