35 години от ядрената катастрофа в Чернобил

На 26 април Танзания чества Денят на обединението

Датата 26 април е белязана от спомен за инцидент, който никога нямаше да се случи според специалистите в атомната индустрия, а се превърна в една от най-големите екологични катастрофи на нашето съвремие.

На този ден се връщаме с тъга към експлозията в атомната електроцентрала в Чернобил. 35 години са изминали от тежкия ядрен взрив на четвърти реактор, оставил отпечатък не само в Украйна, а и в съседните страни.

Аварията се случва в ранната утрин се близо до град Припят. Минути след тежкия инцидент 213 души са приети в болница, а 31 умират веднага. Десетки хиляди са евакуирани, но чак след два дни, които се оказват фатални, припомнят от bTV.

И до днес никой не може да определи мащаба на трагедията, но доклади на здравните власти сочат, че Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случаи на рак.

Противно на вярването, че цялата централа ще спре работа след експлозията, се казва, че три от незасегнатите реактори продължават да работят още 13 години. Днес близо 5 милиона души живеят в областите, смятани за замърсени и често са навестявани от смели туристи, които търсят из изоставените земи и 30-километровата зона отговори на въпроса „Как се стигна до ядрената трагедия?“.

На 26 април в Танзания честват Ден на обединението - това на Танганика и Занзибар, двете съставни части на африканската държава. Освен добре познатите плажове, в страната се намира най-високата планина в Африка - Килиманджаро, а и един от найпопулярните национални паркове – Серенгети.

В страната живеят над 55 милиона души, а най-често можете да чуете реч на английски и суахили, а вече и родната реч омайна сладка на българските туристи. 

Какво освен красивите плажове ще заварите в Танзания? Каменни цитадели от времето на султаната, тропически колиби със сламени покриви, романтични ориенталски дворци и облицовани с дървени дантели наколни жилища. Тук е и родният дом на световноизвестния певец Фреди Меркюри, който е на особена почит в родината си.

Невероятен факт е, че в Занзибар се е водила и най-кратката война в историята – Англо-занзибарската. Британците бомбардират двореца Бейт Ал Хукум и точно след 38 минути е обявено примирие.