Тодор Живков надживя паметника си
Възходът на Тодор Живков започва през 1930 година, когато е приет в Български комунистически младежки съюз (БКМС), а две години по-късно - и в Българската работническа партия /БРП/. По време на Втората световна война бившият трудовак и букволеяр в столичната печатница Живков е назначен за пълномощник на ОК на БРП за партизанския отряд „Чавдар“. Веднага след Девети септември 1944 г. става главен инспектор в дирекция „Униформена милиция“ с чин подполковник и от този пост поема нагоре към ЦК на БКП. Година по-късно вече е народен представител. След стремглавото изкачване в йерархията на партийната номенклатура, на 4 март 1954 г., е избран за първи секретар на Централния комитет, при което с благословията на КПСС /Комунистическата партия на Съветския съюз/ поема здраво и задълго юздите на управлението в тоталитарна България.
На 19 ноември 1962 година Тодор Живков достига следващото стъпало - председател на Министерския съвет. Остава на тази висока длъжност до 9 юли 1971 година, когато е наследен от Станко Тодоров. Самият той заема създадения с новата конституция пост председател на Държавния съвет. Близостта с комунистическата партия на СССР е толкова тясна, че през 1963 г. по негово предложение пленумът на ЦК на БКП единодушно решава България да стане 16-ата република на Съветския съюз. Офертата обаче е отхвърлена от СССР и благодарение на това България запазва своята относителна самостоятелност.
Промените, настъпили при „братушките”, предопределят падението на Тодор Живков. Първо свалят паметника му в Правец - тихомълком. Паметникът е дело на скулптора проф. Секул Крумов. Направен е през 1970-те години, когато култът към Живков се развива и поощрява с бързи темпове. След това бащата на „перестройката” Михаил Горбачов отправя към него остри критики. В БКП настъпва разкол и се създава ново крило, оглавено от Петър Младенов и Андрей Луканов. Фракционерите надделяват под натиска на съветското правителство и на 10 ноември 1989 г. пленумът на ЦК на БКП приема оставката на Тодор Живков. Няколко дни по-късно той се разделя и със стола на държавния главния.
За Тодор Живков настъпват черни дни. На 18 януари 1990 г. той е арестуван и обвинен в редица престъпления. През юли 1990 г. мярката му за неотклонение „задържане под стража“ е заменена с домашен арест. Главна прокуратура започва срещу него 5 дела. След смъртта му на 5 август 1998 г. всички обвинения срещу него отпадат.
Източник: Марица
Последвайте ни
0 Коментара: