51 евро глоба за смъртта на 6-годишния Ангел в дентална клиника

По-ниската санкция остава в сила, след като съдът приема, че е налице доказано нарушение на медицинските стандарти

https://blitz.bg/nakazanie/51-evro-globa-za-smartta-na-6-godishniya-angel-v-dentalna-klinika_news1159039.html Blitz.bg
© БНТ

Административен съд – Пловдив потвърди окончателно глоба от 51,13 евро (100 лева) за стоматолога д-р Десислава Георджева след смъртта на 6-годишния Ангел Райчев от Белащица.

Детето почина на 4 април 2025 г. след стоматологична процедура, продължила часове и извършена под обща анестезия. Санкцията е наложена за административно нарушение, свързано с липсата на задължителна консултация с педиатър преди лечението.

След трагичния случай Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ наложи две глоби – в размер на 153,39 евро (300 лева) и 51,13 евро, като по-високата впоследствие беше отменена от съда.

По-ниската санкция остава в сила, след като съдът приема, че е налице доказано нарушение на медицинските стандарти. В съдебното решение се посочва още, че наказанието е станало окончателно и поради това, че лекарят не го е обжалвал в законоустановения срок.

В началото на юни миналата година прокуратурата повдигна обвинение срещу анестезиолога д-р Пламен Мандев, който впоследствие беше освободен под гаранция в размер на 3000 лева.

Случаят предизвика обществени протести, а от Българския лекарски съюз призоваха отговорността да бъде търсена по институционалния ред.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай