Китай показа СНИМКА на новия си самолетоносач от следващо поколение

Показан за първи път на обществеността през юни 2022 г., Фуджиан е изцяло проектиран и произведен в страната

Китайските държавни медии разкриха нови изображения на най-модерния китайски самолетоносач досега, включително писти за изстрелване от следващо поколение, които могат да катапултират по-широка гама самолети от неговата палуба, пише Reuters.

Показан за първи път на обществеността през юни 2022 г., Фуджиан е изцяло проектиран и произведен в страната.

Предстои да проведе първите си морски изпитания, самолетоносачът е по-голям и технологично по-напреднал от "Шандон“, въведен в експлоатация през 2019 г., и "Ляонин“, който Китай купи втора употреба от Украйна през 1998 г. и преоборудва в страната.

По държавната телевизия късно във вторник беше видян "Фуджиан" да бъде теглен от по-малък кораб, като на палубата му се виждаха и трите писти на неговата електромагнитна катапултна система.

"През новата година ние ще използваме всяка минута, ще работим решително и ще се стремим към бойна готовност възможно най-скоро“, заяви един от офицерите на кораба.

"Фуджиан“ преминава тестове, включително за акостиране, преди своите морски изпитания, които някои наблюдатели очакваха да се проведат до 2023 г. Самолетоносачът започна тестове за изстрелване на своята електромагнитна катапултна система през ноември, според контролирания от държавата китайски вестник Global Times.

Освен самолетоносачите от клас Ford, нов клас атомни самолетоносачи, които се разработват за американския флот, "Фуджиан“ ще бъде единственият самолетоносач в света, оборудван с най-новата електромагнитна система за изстрелване на самолети (EMALS).

Китайската версия на EMALS може да изстрелва повече видове самолети от Шандон или Ляонин и също така ще бъде по-надеждна и енергийно ефективна, отбелязвайки крайъгълен камък в модернизацията на китайската армия.

Президентът Си Дзинпин многократно е призовавал за повишена бойна готовност и технологичен напредък преди 100-годишнината от основаването на Народно-освободителната армия на Китай (НОА) през 2027 г. Някои висши американски военни офицери по-рано заявиха, че Китай ще започне военно превземане на Тайван до това година.

В навечерието на президентските и парламентарните избори на 13 януари Тайван съобщи, че Китай продължава ежедневните си военни действия в Тайванския пролив и около демократично управлявания остров.

Китайски изтребители също понякога са пресичали средната линия на пролива, която преди това е служила като неофициална бариера, но която Пекин твърди, че не признава.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук