Проф. Пимпирев съобщи за страшна опасност, която ще дебне нашите деца и внуци

Човечеството може да се изправи пред гибел, Южна България ще стане почти пустинна

"Последиците от климатичните промени ще засегнат децата на нашите деца и за тях няма ваксина", това каза в предаването проф. Христо Пимпирев, полярен изследовател.
 
"Догодина ще празнуваме юбилей - 30 година на България в Антарктида", информира професорът.
 
"Антарктида има ключова роля върху глобалния климат, климатичната система е една неразривно свързана система.
Това, което става на ледения континент, влияе на цялата земя", каза още той.
 
"Учените се занимават с въпроса дали ще оцелее човечеството през 22 век. Нивото на океаните се повишава. Ако не спре повишаването на температурите, морското ниво неизбежно ще се вдигне и крайбрежията ще бъдат залети от вода. Човечеството може да се изправи пред гибел", предупреждава проф. Пимпирев.
 
"Има много по-важни проблеми от COVID-19. Три пъти повече хора умират от мръсния въздух от колкото от сегашния вирус", убеден е ученият.
 
"Балканите са малка част от света, но има модели, които казват, че в Южна България ще е по-суха, почти пустинна.

Черно море трудно ще вдигне нивото си, защото е затворено море. По-драстично може да повиши нивото си Средиземно море", информира още той.
 
"Мерките за заминаващите за Антарктида са много сериозни, ще има карантина от 14 дена.

След това ще се качат на кораб, който ще ги закара на базата на белия континент. Но дори и да бъде занесен там COVID-19, той бързо ще умре", категоричен е професорът.
 
"Първата група, която ще замине на експедицията, са шестима логистици, механик, електроинженер, компютърен специалист. Аз няма да пътувам, за да дам възможност на по-млади колеги с по-важна дейност да заминат.

А иначе ще бъда постоянно във връзка с колегите. На по-късен етап могат да заминат и няколко учени", заключи проф. Христо Пимпирев.