Учени опитват да изобретят щитовете от Стар Трек за мисията до Марс

Идеята от култовия сериал ще помогне за намаляване на радиацията върху космонавтите

https://blitz.bg/nauka-i-tekhnologii/ucheni-opitvat-da-izobretyat-shtitovete-ot-star-trek-za-misiyata-do-mars_news207942.html Blitz.bg

Последните проучвания, направени от марсохода “Кюриосити”, показват, че мераклиите, желаещи да кацнат и да се заселят на Марс, ще се сблъскат със сериозно препятствие. Те ще бъдат изложени на високи нива радиация от космическо лъчение и високоенергийни частици от Слънцето, съдържащи се в т.нар. слънчеви бури. Според НАСА, един пътешественик до Марс ще бъде облъчен с радиация, многократно надвишаваща нивата на Земята.

Здравният експерт по радиация на НАСА Еди Симънс, че един щит, който да предпазва от лъчението, би трябвало да бъде дебел по няколко метра и да е прекалено тежък, за да може да бъде използван на борда на космически кораб.

Научната фантастика, обаче, дава добри идеи на учените. В момента, в който “Стар Трек: Пропадане в мрака” жъне успехи по екраните, заповедта на капитан Кърк “Вдигнете щитовете” звучи все по-реалистична за изпълнение. Всъщност, щитът от Стар Трек може вече да не бъде научна фантастика, съобщава Си Ен Ен.

Учените разработват лека система, която да пази космонавтите и частите на корабите от вредната радиация. Те работят върху космически кораб, наречен “Дискавъри”, който да превози космонавтите от Луната до Марс. “Стар Трек има чудесни идеи – те просто не трябва да го строят”, обяснява главният разработчик на щита Рут Бамфорд. В проекта са се включили учени от американски и английски университети.

Планът е да се създаде среда около кораба, подобна на магнитното поле около Земята. Така би могла да се пресъздаде защитата, от която се ползваме всички на планетата. Наричат я мини магнитосфера.

Бамфорд обяснява, че на Земята сме защитени най-вече от атмосферата, но освен това магнитното поле е първата линия на защита за живота на планетата. Изграждането на щита е възможно заради новите познания за плазмата. Ако се постави магнитно поле около един обект чрез течна плазма, електроните, които са много леки, ще следват магнитното поле, но най-бързите йони ще ги задминат и няма да следват полето. Получава се постоянно електрическо поле, чрез което да се отрази достатъчно количество радиация, така че да остане само толкова, колкото хората и без това поглъщат на Земята.
 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай