Взривяващо: Прикриха Москва от удари от Космоса
Става дума за наземна версия, която обаче може да се превърне в корабна, ако е необходимо
Първите най-съвременни зенитно-ракетни системи С-500 „Прометей“ се появиха на въоръжение във Въздушно-космическите сили.
На системите, чиито ракети-прехващачи могат да поразяват цели, летящи на височина почти двеста километра, е поверена защитата на Москва и целия централен регион на Русия. По този начин столицата на Русия получава противоракетна отбрана, която е в състояние да я защити от ядрени междуконтинентални бойни глави в близкия космос.
В сряда 15-а армия със специална цел на космическите сили с команден център в Краснознаменск край Москва получи първия бригаден комплект от най-новата зенитно-ракетна система С-500 „Прометей“.
Ракетната система за противовъздушна отбрана влезе в асоциацията, изпълняваща бойно дежурство за защита и отбрана на космическото пространство над Москва и Централния индустриален район.
Пристигането на втората бригада С-500 се очаква през 2022 г. Това е многогодишен договор, съобщава източник, близък до Министерството на отбраната. В близко бъдеще подобни системи ще се появят на въоръжение и в други части на руската армия.
15-та армия на ВКС участва в управлението на орбитална група космически кораби, откриването на изстрелвания на балистични междуконтинентални ракети и наблюдението на космоса.
През юли Министерството на отбраната съобщи: "Прометей" е извършил тестова стрелба по високоскоростна балистична цел на полигона „Капустин Яр“ в Астраханска област. Беше отбелязано, че изпитанията потвърждават посочените тактико-технически характеристики и високата надеждност на оборудването.
Малко по-късно източник в отбранителната индустрия съобщи, че военното ведомство и концернът за отбрана на космическата авиация „Алмаз-Антей“ са подписали сделка за стартиране на серийното производство на системата за противовъздушна отбрана С-500.
Според източника ВКС ще получат повече от 10 системи по договора. Става дума за наземна версия, която обаче може да се превърне в корабна, ако е необходимо.
Описвали сме подробно възможностите на системата С-500 "Прометей", която според американските експерти ще се превърне в заплаха дори за спътниците. Бяха посочени и разликите между новия комплекс и системите от предишното поколение С-400 „Триумф“.
Още през 2016 г. американски експерти признаха, че перспективната руска система за противовъздушна отбрана С-500 може да застраши американски изтребители, стратегически бомбардировачи, самолети за ранно предупреждение и управление, крилати ракети и дори спътници на орбита. Тогава руските генерали се надяваха, че "Прометей" ще се появи в армията до 2020 г.
"Прометей" ще реализира концепцията за т. нар. кинетично прихващане, когато само кинетичната енергия на единица се използва за поразяване на целта, обясни „Нешънъл Интерес“ пред американската публика. В същото време скоростта на полета на прехващачите 77N6-N и 77N6-N1, с които е оборудван руският зенитен комплекс, варира от 5 до 7 км / сек, което им позволява да прихващат вражески балистични ракети.
С-500 няма да има аналози в света в близко бъдеще, смятат експертите по системите за ПВО и ПРО. Системата е предназначена да победи всички налични и перспективни оръжия за космическа атака на потенциален враг в целия диапазон на височини и скорости. Обучението на специалисти за работа по тази система се провежда от 2017 г.
Комплексите С-500 влязоха в 15-ти специален отряд на аерокосмическите сили, който е нащрек, но самата бригада ЗРК все още не защитава Москва и Централния индустриален район, обяснява военният експерт, главен редактор на Арсенала на Списание „Отечество“ Виктор Мураховски. „Военните все още чакат процеса на обучение, разработването на нови комплекси.
След това ще има контролна стрелба на полигона „Капустин Яр“. Ако всичко върви по план, тогава единицата се счита за бойна готовност - тя се връща и поема дежурство “, каза източникът.
„Зенитно-ракетната система С-500 съчетава два компонента-зенитна и противоракетна отбрана“, каза Сергей Хатильов, бивш началник на зенитно-ракетните войски на командването на специалните сили на ВВС на Русия.
"Първо, системата за противовъздушна отбрана С-500 може да се бори с конвенционални аеробалистични цели, тоест да унищожава самолети, крилати ракети и безпилотни летателни апарати на минимална височина 10 метра и на максимална височина над 30 км", каза източникът. Второ, системата може да унищожи космически спътници и хиперзвукови цели на височина около 186 км.
В същото време, според него, е твърде рано да се говори за създаването на гарантирана система за космическа отбрана за Москва и Централния индустриален район. „За това е необходимо да има голям брой такива системи за ПВО“, обясни експертът. „Сега сме едва в началото на този път. Но, разбира се, това е планирано“, допълни той.
„Първо, ще е необходимо да се обучи персоналът да управлява системата за противовъздушна отбрана С-500, да се изработят въпросите за бойното използване и дежурството по предупреждение.
И едва тогава тази система ще може да се използва изцяло“, отбелязва Хатильов. "И когато се създадат системи за управление и бойно използване на голям брой такива комплекси, ще бъде възможно ясно да се каже, че целите на потенциален враг ще бъдат унищожени с определена вероятност“, допълни той.
„Армията вече е въоръжена със семейство комплекси С-300 и други инсталации, като С-350 „Витяз“ и така нататък, които се използват за покриване на Москва на ниски и средни височини“, припомни в коментар генерал-лейтенант Айтек Бижев - бивш заместник-главнокомандващ на ВВС на Русия за Общата система за противовъздушна отбрана на ОНД.
Няколко "Прометей", който може да унищожава цели във абсолютно всички диапазони на скорости и да извършва противоракетна и противокосмическа отбрана, и "Витяз", изглеждат много изгодно, каза генерал-лейтенант Бижев.
Той обясни, че С-500 ще отговаря за отбраната срещу балистични ракети и бойни спътници, докато С-350 ще се съсредоточи върху отбраната срещу крилати ракети и безпилотни летателни апарати.
Когато С-500 поемат бойно дежурство, американците и техните партньори от НАТО ще трябва да вземат предвид на свой ред няколко важни точки, припомня Хатильов.
Първо, около Москва е създадена зенитна и противоракетна отбрана-това се прави от 1-ва отделна армия като част от 9-та дивизия за противоракетна отбрана и две дивизии за противовъздушна отбрана. Това означава, че Москва и Централният икономически район са защитени както от ракети, така и от балистични удари.
Мобилната система за прехващане на далечни разстояния се възприема от тази армия. В резултат на това виждаме, че около Москва се създава аерокосмически отбранителен сектор. И такива райони вече могат да се създават не само в Централна Русия, но и в нашите крайбрежни и гранични региони.
„Второ, този защитен пояс се създава заедно с доставката на хиперзвукови ракети на войските за удари срещу въздушни и наземни противници“, каза източникът.
„И в това отношение американците ще трябва да си удрят главите. И те вече разработват своите хиперзвукови оръжия, също се опитват да създадат система за противоракетна отбрана. По този въпрос ние сме пред тях, но имаме преднина три до пет години, не повече. И Китай и САЩ ще могат да ни настигнат и изпреварят - всичко зависи от техните научни и икономически възможности.
Техният технологичен потенциал е по -висок от нашия. Имаме нужда от около 40 такива системи, а не от една, за да обхванем цялата страна. И тогава ще можем да кажем, че сме създали система за ПВО, ПРО и космическа отбрана, която може да унищожи всякакви обекти, които ни застрашават с дадена вероятност “, обобщи Хатильов.
Трябва да се отбележи, че притежавайки съоръжения за космическа отбрана, които са в състояние да елиминират вражеските спътници, Русия призовава световните сили да се въздържат от плановете за прехвърляне на военни действия в космоса.
Москва приканва страните от ООН да поемат ангажимент да не използват космически обекти за унищожаване на каквито и да било цели на Земята, във въздуха и в космоса, заяви Константин Воронцов, заместник -ръководител на руската делегация в Първия комитет на Общото събрание на ООН в изявление, публикувано в сряда.