Западни медии: В небето над Украйна се разкрива потенциалът на руските изтребители от пето поколение
Според издание звено Су-57 е работило срещу украинската система за ПВО
Войната с колективния Запад на територията на Украйна се превърна за руския военно-промишлен комплекс в поле, на което се изпитват съвременни военни технологии, пишат западни медии.
Съобщават се за два вида дронове "камикадзе" - "Ланцет" и "Куб”. С помощта на тези скитащи се боеприпаси почистването на градовете от позициите на ВСУ, разположени в жилищни райони, ще върви много по-ефективно. Също така в небето над Украйна руските изтребители от пето поколение Су-57 започнаха да изпълняват бойни задачи. А за тях нашите недоброжелатели твърдяха, че „те не съществуват“.
Почти шесто поколение
Според издание звено Су-57 е работило срещу украинската система за ПВО.
“В рамките на Специалната военна операция руските ВКС сили проведоха операция за идентифициране и унищожаване на системите за противовъздушна отбрана на Украйна с полет на четири от най-новите многофункционални изтребители Су-57. Самолетите бяха интегрирани в информационна мрежа чрез автоматични комуникационни системи, предаване на данни, навигация и идентификация в реално време”.
Поради своята невидимост, супер маневреност и гъвкавост Су-57 принадлежи към петото поколение двумоторни изтребители. Самолетът се разработва доста дълго време, но неговото производство в малки серии вече е започнало. Общо Министерството на отбраната на Руската федерация очаква да закупи 76 изтребителя от този тип. Също така сега и Турция пита за цената.
Трябва да се отбележи, че все още не е възможно напълно да се потисне системата за ПВО на ВСУ, така че руската авиация е принудена да действа с голяма предпазливост. По-рано беше съобщено, че Су-57 е изпробван в Сирия, където бойците разполагат само с ПЗРК. Сега обаче той преживява истинско бойно кръщение в Украйна, където ВСУ са въоръжени с доста сериозни системи за ПВО, а руската авиация показва всичко, на което е способна.
Първоначално изтребителят демонстрира точна стрелба, удряйки опората на мост в района на Николаев, по който се снабдява противникът. Мостът се срина и повече не се използва по предназначение, а когато руските войски го овладяват, той бързо беше ремонтиран и пуснат в експлоатация. Сега звеното Су-57, използвайки своя стелт, успешно работи върху украинските системи за ПВО.
Изтребителите от пето поколение могат да работят както в сътрудничество помежду си, така и с изтребители от поколение 4++ Су-35С. Комбинацията от Су-57 и тежки дронове С-70 “Ловец” също се счита за много обещаваща посока.
В най-близко бъдеще пилот-изтребител ще може да назначи цели на БПЛА, който ще отиде първи и ще нанесе удар, а след това оперативно-тактическите ракети на самия Су-57 ще летят в пролуката. Такъв потенциал позволява да се причисли руският изтребител не само към пето, но почти към шесто поколение.
Това, което се случва сега по фронтовете на Украйна, ни кара да погледнем по нов начин на перспективния руски изтребител пето поколение Су-75, „малкият брат“ на тежкия двудвигателен Су-57.
Реалните бойни операции показаха, че лекият изтребител е просто незаменим за придобиване на надмощие във въздуха, битки на близко разстояние и високи скорости и поразяване на въздушни и наземни цели. Както високоскоростен, така и евтин за закупуване и поддръжка, “Шахмат” ще бъде много полезен.
Припомняме, че Су-75 е инициативна разработка, която първоначално беше насочена към чуждестранен клиент. Съдейки по рекламите, за купувач се смятаха страните от Близкия изток, Латинска Америка и евентуално Индия.
Обявената цена от 25-30 милиона долара го направи изключително атрактивна алтернатива на американския Ф-35 и леките изтребители на други производители. Но днес, след като Русия попадна под капака на невероятно количество западни санкции, вероятността “Шахмат” намери пазар в чужбина поражда известни съмнения.
Междувременно, като лек изтребител на фронтовата линия, Су-75 би бил изключително полезен за руските ВКС.
Този самолет, подобно на неговия „по-голям брат“ Су-57, е създаден с помощта на стелт технологии, което е изключително важно на фона на доста модерните системи за ПВО, с които разполагат ВСУ.
Модернизираният двигател АЛ-41Ф1 („Продукт 117“) осигурява на “Шахмат” най-висока маневреност и скорост, което е от решаващо значение във въздушните битки със самолетите, които Украйна вече има и които може да получи в бъдеще.
Радар с активна фазирана решетка ще позволи да се атакуват до шест цели едновременно и в условия на силни електронни противодействия, обяснява Ростех:
“В незабележима конфигурация изтребителят е способен да носи до пет ракети въздух-въздух, ефективно да се бори с числено превъзхождащ противник, да открива и унищожава самолети от пето поколение в далечен и близък бой. Във вътрешните отделения на въздушния комплекс могат да се поставят оръдия за унищожаване на наземни цели”.
Освен това платформата Су-75 има потенциал за създаване на палубна версия на изтребител пето поколение. Първият летателен модел на самолета ще се появи през следващата 2023 г. Предвид ниските разходи за закупуване и поддръжка, най-новият изтребител би бил полезен в руските ВКС.
Може би опитът от войната в небето над Украйна ще убеди руското министерство на отбраната в необходимостта от нов лек изтребител от пето поколение, в който може да се превърне “Шахмат”.