Държавата ще осигури близо 2,5 млн. евро за безплатен транспорт на деца и ученици до 30 юни 2026 г., съобщи служебният министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов след заседание на Министерския съвет.
Средствата са част от по-широк пакет от мерки за стабилизиране на обществения транспорт и намаляване на социалната тежест върху семействата.
Правителството е одобрило и 11,4 млн. евро, с които да се гарантира непрекъснатост на автобусните превози, както и допълнителни 18 млн. евро за подкрепа на междуселищните линии. Според транспортния министър целта е да се избегне закриване на маршрути и рязко поскъпване на билетите.
Въведен е механизъм за наблюдение на цените, който трябва да предотврати необосновано поскъпване и свръхкомпенсиране на превозвачите, в съответствие с европейските правила.
„Основната цел е транспортът да не бъде прекъсван и да няма натиск върху крайните потребители“, посочи министърът.
Подкрепата е насочена най-вече към деца до 14 години, ученици, пенсионери и хора с увреждания – групи, които разчитат най-силно на междуселищния транспорт. Мярката включва и общините, които ще бъдат подпомогнати да осигурят безопасен ежедневен превоз до най-близките училища и детски градини.