Ето къде изпращат българите своите деца след завършване на гимназия

Все повече нашенци се надяват отрочетата им да получат диплома в частни университети зад граница

Все повече семействата имат възможност и предпочитат да изпратят децата си в частни университети зад граница. Записаните студенти за изминалата кампания са с 85% повече, като избират да се дипломират в столиците на най-големите градове на запад - Лондон, Мадрид, Барселона, Милано, Рим, Виена, Монтрьо, Женева, пише Трду бг.

Това показват данните на образователния консултант „Интеграл“ преди началото на 20-ото есенно издание на изложението „Световно образование“ .

„Интересът за частните университети е към Испания и Италия, от които визирам Милано и Рим, както и Барселона и Мадрид.

Като има такива и в Германия и в Австрия. Една част от тях дават възможност за финансиране на база стипендии, на успех или на съответен конкурсен принцип за специалностите с дизайн.

Много по-гъвкави се от гледна точка на програми, на възможности за реализация и стажове по време на обучението, тъй като си партнират с компании, голяма част от преподавателите са с голям практически опит.

И тази връзка на университет, учението и бизнеса и много кратка“, обясни Николай Христанов, организатор на проекта “Световно образование".

Николай Христанов посочи, че интересът към частните университети зад граница се дължи на техните добри връзки с бизнеса и гъвкави програми. 

Таксите в частните висши училища в чужбина са между 8000 до около 25 000 евро на година.

„8000 евро са да кажем в Италия, където таксата е по-ниска предвид, че студентите могат да се предоставят документи за доходи и това да намали дължимото дори в частен, а не само в държавен университет.

В Германия има възможност за 100% финансиране на таксата за обучение, което е предпоставка българите да се ориентират натам“, обясни още експертът.

Тази година заминаващите студенти са общо с 11% повече в сравнение с 2023-та.

Университети в Белгия, Италия, Испания и Ирландия стават все по-предпочитани от българските зрелостници, които избират висше образование зад граница.

Но сред новите дестинации има такива, които са на път да изместят дългогодишни фаворити като Нидерландия, Англия, Германия, Австрия, макар и Нидерлания да продължава да води класацията.

Италия остава една от дестинациите с най-голям и устойчив ръст в интереса на кандидатстудентите през последните 2 години.

Конкуренцията се засилва и някои от най-търсените университети в Милано завишават изискванията си – за програми, свързани с икономика и бизнес, е необходимо кандидатите да представят по-високи резултати от изпит SAT спрямо предходната кандидатстудентска кампания.

Белгия е другата дестинация, която се възприема като алтернатива на Нидерландия, като броят на заминаващите е със 78% по-висок.

Тя изненадва с интересни програми като Креативни технологии и изкуствен интелект, 3D Анимация, Дигитален и графичен дизайн.

Друг важен фактор е годишната такса от само 1116 евро на година, по-широкият прием от страна на белгийските университети и по-дългите крайни срокове за приема – до юни-юли.

Интересна тенденция е, че сред страните, които се открояват с двойно по-голям интерес спрямо миналата кандидатстудентска кампания, се нарежда Ирландия.

Като страна-член на ЕС, тя предлага възможност за финансиране на част от таксата за обучение за студенти от Съюза, което заедно с богатия избор от програми на английски език, я нарежда до вече наложилите се търсени дестинации, отчитат експертите.

Там е по-особено тъй като отговорите идват малко по-късно от университетите, уточни Христанов.

Испания е фаворитите на зрелостниците, като „мами“ с топлия климат, по-достъпния стандарт на живот и такси спрямо Ирландия или Великобритания.

Освен на испански език, студентите могат да намерят и програми изцяло на английски в сферите на психология, икономика, роботика и изкуствен интелект, спортен мениджмънт, политика, право в реномирани университети като Карлос III в Мадрид, ESADE, EU Business School, Политехническия и Автономния университети в Барселона.

Интересен факт е, че за първи път български студенти ще стартират образованието си в университета Йонсей-Южна Корея и в Техническия университет в Цюрих, Швейцария.

В Корея един от българите ще изучава К-pop култура, акцентира Христанов, а в Швейцария има интерес и към специалностите с туризъм и хотелиерство.

И през тази година млади българи, които ще се обучават в някои от най-престижните университети в света, сред които Университета в Оксфорд, Бокони в Италия, Бъркли колидж в Бостън, Кралския колеж в Лондон, Техническите университети в Цюрих, Мюнхен и Берлин и др.

Учат мода и дизайн, гарантирам им стажове в студия и компании

Студентите продължават да се избират специалности като Бизнес и мениджмънт, Компютърни науки, Арт и дизайн. Следват Инженерни науки, Медии и комуникации, Икономика, Политика и МО, Социални науки, Маркетинг и реклама, Психология.

През последните две години все повече нашенци се увличат по креативните специалности зад граница, заради по-добрата база и оборудване в университетите и осигурените стажове в големи дизайн студиа и компании.