Само в БЛИЦ! Ученици чуха най-тежката присъда, това им изяде главите

Цели 81,69% от читателите ни, дали отговор в нашата анкета, са на мнение, че децата само се разсейват с мобилните устройства

За или против телефоните в училище?

Темата предизвика широки дискусии сред преподавателите, като някои от тях са на мнение, че устройствата могат да бъдат от полза за образователния процес, докато други твърдят, че само пречат и разсейват учениците.

Директори и  учители са по-скоро скептични към предложението на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ да се направи промяна в закона и да се подписват споразумения между училището и семейството, в които двете страни се договарят, че е забранено децата да ползват мобилните си телефони в час. 

Бившият зам.-министър на образованието Диян Стаматов, който е и директор на столичното 119-о СОУ е твърдо ЗА тези устройства.

"От година chatgtp-4 (AI) прави истински чудеса-след заснемане пресъздава сценарии, строи мостове, предлага хипотези, дори и представя избираеми платформи. Казват му изкуствен интелект.

За 3-4 години напредъкът е огромен.

Вместо забрани, смело и съвсем отговорно е добре да работим към използване на всички технологии в образованието, за информация, за напредък. След поколение време ученик без гъвкаво дигитално мислене, без два чужди езика и без силна комуникация, не би бил конкурентен", каза Стаматов.

Не на такова мнение обаче са родители на ученици и по-малки деца. Много майки споделят със загриженост, че децата им им масово развиват проблеми от различно естество заради пристрастяване към телефона и необятното интернет пространство.

Нещо повече - именно цикленето пред екрана с часове тотално ликвидира способностите им да учат уроци, да запомнят фактология и да задържат вниманието си в дадена тема за повече от пет минути. 

Забрана за използване на мобилни телефони от учениците в клас вече е въведена в редица страни,

сред които Франция, Гърция Нидерландия и Турция.

Това ни даде повод да ви попитаме в анкета: Трябва ли да се забранят телефоните в училище?

Отговорът на нашите читатели е повече от категоричен. 81,69% са на мнение, че забрана трябва да има, тъй като децата само се разсейват с тях.

10,85 на сто от отговорилите посочват: "Да, така няма да има "купиха ми най-новия модел"". 

Около 6 процента от анкетираните са на обратното мнение. 4,58% смятат, че не трябва да има забрана, тъй като в други страни интегрират новите технологии в учебния план. 1,44% пък са маркирали отговора "Не, че скоро пак ще почнат да пишат в пясък с пръчка". 1,44% нямат мнение по въпроса.

Вече може да гласувате в новата ни анкета ТУК. В нея ви питаме: Каква е причината за трагичния инцидент в Граф Игнатиево?