10 медала за България! Тези вина впечатлиха световните дегустатори

Една от най-старите ни изби „Вила Ямбол“ триумфира с осем златни и два сребърни медала на Concours Mondial de Bruxelles

https://blitz.bg/obshtestvo/10-medala-za-balgariya-tezi-vina-vpechatliha-svetovnite-degustatori_news1160112.html Blitz.bg

Българското вино отново даде повод за гордост. Родната изба „Вила Ямбол“ се нареди сред големите победители на тазгодишното издание на Concours Mondial de Bruxelles, след като спечели общо 10 медала. Осем от тях са златни – впечатляващ резултат в конкуренция с хиляди вина от цял свят.

Сред звездите на конкурса се откроява естествено пенливото от серията Vineyards Selection. То се произвежда по класическия метод с вторична ферментация в бутилка – технология, използвана при едни от най-престижните пенливи вина.

Златни отличия заслужиха още Vineyards Selection Розе, Vineyards Selection Тенево и Vineyards Selection Тополица. Любопитен факт е, че реколта 2017 на Vineyards Selection Тенево вече е записала името си в историята на конкурса, след като беше избрана за най-доброто червено вино сред всички участници.

Отличено беше и розето от серията Villa Yambol, която е най-предпочитаната от потребителите. Три златни медала донесе и серията KABILE с вината Мавруд и Каберне Совиньон, Мерло и Каберне Совиньон и Резерва Мерло. Марката е вдъхновена от древния тракийски град Кабиле и е създадена в знак на почит към богатото наследство на ямболския регион в правенето на вино още от времето на траките.

Тази година престижният конкурс събра над 7800 вина, а международно жури от 320 експерти отличи само около една трета от участниците. За „Вила Ямбол“ това е поредното доказателство, че българското вино продължава да печели уважение далеч извън границите на страната.