150 вулкана изригвали по нашите земи, активни са до 1 млн. години

В този контекст, много хора спорят дали планината "Кожух" действително е била вулкан, тъй като наличието на горещи минерални извори не винаги е индикатор за активен вулкан

Била ли е планината "Кожух" реално вулкан?

Вулканичната активност в близост до София не представлява заплаха, според доц. Станислав Стойков от Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”.

В ефира на Bulgaria ON AIR той увери, че опасността от изригване на вулкан в района е минимална и неоснователна. Геоложката общност в България е категорична, че последната вулканична активност в региона се е състояла преди милиони години, и днес няма основание за тревога.

Според доц. Стойков, значима вулканична дейност в България е имало преди около 92 до 80 милиона години, когато почти цялото Средногорие и Стара планина са били активни вулканични зони. Това обаче се е случило толкова отдавна, че днешните условия и структури не показват никакви признаци за бъдещи изригвания.

В района на България има около 150 стари вулкана, като активността на един вулкан може да продължи между половин и един милион години. Въпреки това, по-старите вулкани са били покрити от по-млади скали, което прави много трудно определянето на точния момент, в който те са били активни за последно.

"Не всяка планина е вулкан, защото образуването на планините е строго тектонски процес", обяснява доц. Стойков. Той подчертава, че макар тектонските процеси да водят до образуване на магми и вулкани, това не е винаги така. Някои планини са изградени от седиментни скали, при които няма данни за вулканична активност.

В този контекст, много хора спорят дали планината "Кожух" действително е била вулкан, тъй като наличието на горещи минерални извори не винаги е индикатор за активен вулкан.

Когато се говори за активни вулкани, специалистите посочват зони като Тихоокеанския огнен пръстен, където вулканичната дейност е съвсем реална и продължава и днес.