Адв. Марковски в тежък сблъсък с джендъри, обясни им защо роденият мъж е мъж СНИМКИ
Негови опоненти се оказаха бившият участник във "Фермата" Тихомир, който стана Мелиса, и неговата партньорка - Емили
Адвокат Марин Марковски влезе в словесен сблъсък заради решението на Конституционния съд за понятието "пол". Негови опоненти се оказаха бившият участник във "Фермата" Тихомир, който стана Мелиса и неговата партньорка - Емили.
Както БЛИЦ писа двойката се определя като пансексуални. Емили и Мелиса сега са жени, които са родени като мъже, а от известно време са любовна двойка, определящи се като транслесбийки.
В същото време преди дни КС реши окончателно, че понятието „пол“ следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл.
Именно това се опита да обясни юристът. "Това, което казва КС е така, другото е дали го приема обществото. КС се произнася, че биологично роденият мъж съобразно конституцията и сега действащото законодателство е мъж", започна той.
Събеседниците му обаче го нападнаха, като Мелиса се опита да обясни, че партньорката ѝ има и женски полови белези.
"Има точно медицински критерии, да чуем какво казва КС. Опитът да се манипулира обществото не е правилен. КС казва ясно и недвусмислено. Който е роден като момче има пол биологичен, който определя и социалният му статус. Решението на КС е правилно и при прочита на решението, който всеки може да направи, може да се убеди, че е така", допълни Марковски.
Юристът допълни дори, че всеки лекар, който предписва хормонално лечение, може да бъде подведен под отговорност.
Мелиса обаче се опита да контрира юристът, че хората не приемат партньорката ѝ като жена и че са нарушени правата.
Марковски обаче контрира. "Такива хора не са лишени от правата, самият факт, че сте тук показва това. Ако се приеме подобна теза, че се напише това, кой как се чувства, ще стане проблем.
Емили пък започна да разказва историята си: Не мога да преминавам през границата, не мога да си намеря работа. И да си сменя снимката на личната карта, полицаите ми се подиграват. Казват ми и на интервютата за работа: Какво си дошъл тука да се правиш на жена. Когато някой ми каже това мен супер много ме наранява. Има и много случаи на транссексуални, които се самоубиват", посочи тя.
"Разбирам драмата на душата ѝ, но по законодателството е така. Това, как се приема е психологията на служителя", заяви юристът.
Емили обаче настоя, че трябва да се приеме България Истанбулската конвенция.
"Истанбулската конвенция е приета и подписана, но КС я е приел за неконституционна", обясни адв. Марковски.