Александър и Владимир уловиха риба-исполин в "Огоста", пуснаха я

След около час мъжете успяват да я укротят, задържат я с въжета и я привързват към понтон

https://blitz.bg/obshtestvo/aleksandar-i-vladimir-uloviha-riba-ispolin-v-ogosta-pusnaha-ya_news1144510.html Blitz.bg
© Radik 2707 / Pexels

Една истинска история за риба-исполин, уловена във водите на язовир „Огоста“ над Монтана. Екземплярът е трофей за всеки запален рибар, но каква съдба отреди за него неговият ловец?

Александър отива за риба с Владимир, когато на въдицата му се закача нещо твърде силно и прекалено тежко.

„При изваждане на рибата се получи един инцидент с пръчката и така – около час време… - Счупи се пръчката и той с едната час на въдицата с макарата обираше, аз с другата част повдигах рибата и общо-взето като на филм", разказват Владимир Владимиров и Александър Александров, рибари, пред bTV. 

(Снимка: bTV)

Рибата се оказва гигантски сом. След около час мъжете успяват да го укротят, задържат го с въжета и го привързват към понтон.

"Много малко под два и петдесет, значи двеста четиридесет и осем сантиметра горе-долу", казва Александър. Теглото му е 90 кг. 

Рибата е личен рекорд за улов на Александър. От момента, в който я хваща той знае, че ще я пусне обратно.

"Мястото й е във водата. Това е трофейна риба, която заслужава да живее и се надяваме след време отново да се видим и да се срещнем, да зарадва и други колеги – ако могат да я хванат, и отново да я освободят. Такива риби не са изяждане", казва Александър. 

Така един гигантски сом бе върнат към свободата си в един гигантски язовир, за да продължи веригата от живот и баланс във водата. И не той бе големият улов, а решението да бъде пуснат.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
1 Коментара
Станко
преди 2 месеца

Сом не се връща защото това обрича хиляди други риби на унищожение.

Откажи