Атанаска Дишева от ВСС като Киро и Асен – иска анализ на анализа на проблемите от закриването на спецорганите
Членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Атанаска Дишева, която още от встъпването си в длъжност в органа се числи към т.нар. „реформаторско“ малцинство, тръгна по стъпките на Кирил Петков и Асен Василев и техните безкрайни анализи на анализите на всеки проблем в държавата.
Това не е изненада, като се има предвид, че обичайно поведението на Дишева и най-вече аргументите, които ползва при всеки важен дебат във ВСС, буквално следват опорните точки на политическите лидери на „Демократична България“, а вече и на „Продължаваме промяната“.
Проблемите, след закриването на специализираните органи се оказаха не един или два. Това беше ясно още при публикуването на проекта, а по-късно бе многократно повторено в Народното събрание първо от главния прокурор Иван Гешев, който активно участва в дебатите, а след това и самите магистрати и служители в двете структури.
Сега обаче правният хаос става още по-голям, защото по-голямата част от проблемите – от прехвърлянето на дела, материално-битовите, преназначаването на магистрати и служители, до опазването на поредица процеси от тотален крах – просто не зависят от ВСС. Отделно – ще се наложи дълго, скъпоструващо и трудоемко донадграждане на информационните системи, които съдилищата и прокуратурите ползват, за да се направи така, че и магистратите, и служители, и делата на специализираните органи да бъдат прехвърлени и там.
Всичко това стана ясно по време на заседанието на Пленума на кадровиците от четвъртък, когато за изслушване относно тях бяха поканени четиримата административни ръководители на Специализирания наказателен съд Мариета Райкова, Апелативния специализиран наказателен съд Георги Ушев, както и тези на Софийския градски съд Алексей Трифонов и на Софийския апелативен съд Даниела Дончева.
И макар че още преди законът за закриването на спецорганите реално да е влязъл в сила породилите се от него проблеми се оказаха десетки, решенията изглеждаше да не са много. Специално по отношение на надграждането на информационните системи и материалните проблеми такива можеше и да има, но традиционно най-гласовитата опорюнистка сред членовете на ВСС Атанаска Дишева опита буквално да блокира решаването им предлагайки нови анализи и още мислене какво точно да се направи.
Буквалната идея на Дишева беше ВСС да не предприема нищо на този етап, а преди това да проведе изслушване на служители на „Информационно обслужване“ (които отговарят за информационните системи в съдебната власт), магистрати от специализираните структури магистрати от общите съдилища, за да се видели нуждите им. Ако подобно предложение обаче беше прието, това щеше да доведе до допълнителен поне 1 месец в разточителни разговори, обмисляне и обсъждане, което единствено би затруднило и без друго обърканата и хаотична „реформа“ на новите управляващи.
Идеята за анализ на анализа и обсъждане на обсъждането в крайна сметка бе отхвърлена, но проблемът с това, че явно нескопосано разписаното закриване на специализираните структури взривява съдебната система остана. Неговото решаване обаче зависи отново от Народното събрание, което от бързане да унищожи специализираните съдилища и прокуратури е на път да обърка целия правен ред в държавата и да създаде опасни прецеденти, след които върховенството на закона у нас най-вероятно отново ще бъде поставено под въпрос, досущ като времената отпреди повече от 10 години.