Бисер Петков: Майките протестират, но ние не знаем колко хора с увреждания ги подкрепят (ВИДЕО)

Социалният министър Бисер Петков коментира пред Нова телевизия бурята около себе си, след като му бе поискана оставката, а по-късно върната.
 
„Аз съм се концентрирал изцяло върху работата по текущите задачи в министерството. Водим интензивен диалог с протестиращите майки, за да намерим решение на въпроса, както и по приключването на европредседателството. Днес България е домакин на голяма конференция, посветена на европейския стълб за социални права. Моята оставка е депозирана, тя е при премиера и от него зависи дали тя ще бъде приета”, каза Петков.
 
„Съжалявам за оставката на госпожа Росица Петрова, защото тя стана невинна жертва. Съжалявам, че тя не е част от политическия кабинет на министерството, защото е професионалист с голям хъс”, заяви той за оставката на зам.-министърката, пътувала в бизнес класа.
 
„Искам да кажа, че правото на заместник-министрите при пътуване над 5 часа е регламентирано в Наредбата за командировките и специализациите в чужбина, така че това не е законово нецелесъобразно. Това е изключение и се наложи в рамките на председателството, когато дневният ред и пътуванията на зам.-министрите бяха интензивни. Трябваше в кратък срок да бъде командирована г-жа Петрова за конференцията на ООН”, каза той.
 
„В тази ситуация на фона на това, което става, преценката не е била съвсем адекватна за упражняване на това право. Това, което министерството ще направи е с промяна във вътрешните правила, да се изключи това право”, подчерта Петков.
 
Министър Петков коментира и казуса с майките с деца с увреждания.
 
„Нека уточня, че след промените от началото на 2017, когато в закона за семейните помощи за деца бе въведена една нова семейна помощ за семейства на деца с увреждания, през миналата година за нея са изплатени 162 милиона лева. Тази помощ, която е в три размера според степента на увреждане на детето, е с характер на т.нар. личен бюджет, който родителите могат да преценят за какво да използват, включително и за асистентска подкрепа. Явно това решение не удовлетворява всички майки, защото една година по-късно те отново са на протест. Искам да добавя, че с бюджета на министерството бяха допълнително насочени 81 милиона лева, с които бюджетът пое финансирането на асистентските услуги и се увеличиха т.нар. интеграционни добавки”, обясни той.
 
„Това, което министерството подпомогна омбудсманът, за да се разработят финансови разчети по предложения от нея закон, наистина беше направено при различни допускания. Най-нискобюджетният вариант беше при 1,1 от МРЗ, след като в проектозакона е предвидено 1,5 или 2 за изчисляване на часовата ставка за асистентската ставка. При този вариант с изключване на всички текущи плащания, които се изключват – добавки за чужда помощ от държавното обществено осигуряване, финансирането на асистентското обслужване, този вариант показа недостиг на 150 милиона лева. Ако от този разход се изключат и осигурителните вноски, защото държавата поема платените вноски за асистентски труд, сумата достига до 105 милиона”, каза министърът.
 
„За мен беше важно да се разбере, че няма как да бъдат удовлетворени тези искания чрез преструктуриране на сегашните средства. Трябват нови, а при удовлетворяване на заложените искания и увеличаване на МРЗ като база за изчисленията, сумите са от порядъка на няколко стотин милиона”, обясни Петков.
 
„Финансовият аспект е важен, но не е най-важният. Тук най-важното е да се намери дългосрочно и устойчиво решение, което да удовлетворява всички хора с увреждания. Майките протестират, но ние не знаем колко хора с увреждания ги подкрепят”, каза той.
 
Междувременно, днес майките готвят нов протест пред НДК, където ще има евроконференция за социалните права. Те заявиха, че са пред НДК, защото искат да информират международната общност за проблемите си.
 
„Ние сме стигнали до решение, но това решение не намира разбиране от управляващите и национално-представителните организации”, каза демонстрантка.