Бивш криминалист разкри схемата за много пари с крадените коли в Бургас, намесени са и служители на КАТ
Бедни роми регистрират автомобили за над 100 000 лева със съдействието на служители от КАТ, твърди Николай Николов
Четири месеца след шумната полицейска акция, при която бяха арестувани шестима участници в организирана престъпна група, няма разследван или арестуван полицай, съобщава БНТ. Скъпите возила, които били почти нови, са задигани от София, пренабивали са им номерата и са регистрирани в КАТ – Бургас на имената на малоимотни роми. След това са ги препродавали у нас или зад граница, припомня кореспондентът Давид Сукнаров, цитиран от "Флагман".
„Задържането на застрахователен брокер в офис, който се намира на метри от базата на КАТ, където са регистрират автомобили, даде началото на мащабната акция на полицията в средата на август срещу схемата за крадени луксозни автомобили. На извънреден брифинг разследващите обявиха, че става въпрос за организирана престъпна група и изясниха как е действала“, припомня той.
През лятото директорът на ОД на МВР – Бургас ст. комисар Калоян Калоянов съобщи, че малоимотни хора с нисък социален статус са обявявани за собственици на луксозните автомобили, а след регистрацията повечето от тях са трафикирани през Турция към страните от Близкия изток.
На всяка една от колите цената е над 100 000 лева, уточни той.
„Колите, които били регистрирани с фалшиви документи, са за близо 4 млн. лева. Общо 40 са. 11 от тях са иззети от полицията, а останалите вече са напуснали страната. Последваха обвинения, но сред тях нямаше имена на действащи служители на МВР“, поясни Сукнаров.
„От полицията и прокуратурата не пожелаха да коментира случая. Единствено научихме, че тече вътрешна проверка дали действащи полицаи са подпомагали схемата, но кога ще приключи тя и има ли установени нарушения не е ясно“, добавя той.
Бившият началник на Криминална полиция - Бургас Николай Николов пък каза в студиото на националната телевизия, че над мафиотите с крадените коли е разпънат полицейски чадър и призова за справедливост.
„До настоящият момент няма задържан служител по това разследване и нямам информация да се води разследване спрямо полицейски служители. Тази престъпна схема не може да се осъществи без участие на хора от полицията“, добави той.
В Областната дирекция се води проверка от Инспектората и от Главна дирекция „Национална полиция“, но няма разследване с цел да се съберат доказателства за участие на служители, изтъкна бившият криминалист.
„Информацията за престъпната схема я получих в края на 2020 г. Предадох я на служители от главната дирекция, на които имам доверие. До момента, когато са задържани бандитите през август 2022 г. нямаше никаква реакция“, подчерта той.
„Автомобилите, които се регистрираха в КАТ – Бургас, са предимно крадени в София. Всеки от тях струва над 100-150 хиляди лева. След като се задигне от столицата, автомобилът се транспортира в тайници, променя се самоличността му с фалшиви документи и се регистрира в КАТ. За да стане това, трябва да се направи оглед от униформен служител. Имах информация, че полицай участва в престъпната схема. С просто око може да се разбере дали документите са фалшиви или истински“, заяви Николов.
„Имало е предварителна уговорка с конкретен служител от КАТ. Автомобилът се спира отстрани на сградата. Човекът излиза, прави оглед и колата преминава през каналите безпрепятствено“, обясни той.
„Аз дълги години съм бил ръководител на това звено за кражби на автомобили и ще ви обясня каква е организацията. В КАТ се регистрират. Задължително трябва да има служител, който да съдейства на тези хора. Отделно към Областната дирекция на МВР има звено, което оперативно обезпечава, следи за регистрацията и дали евентуално са крадени коли и ако се получи такава информация, са длъжни да започнат разследване. Това звено обаче не осъществява никаква дейност“, твърди бившият шеф на Криминална полиция – Бургас.
„Една част от колите се изнасят със съдействието на служител от „Гранична полиция“ в Турция и оттам в арабския свят. Някои остават у нас, но се продават на много по-ниска стойност от реалната. На новите собственици им се дават указания да не ходят в официалните сервизи, защото може да се получи засечка с колата двойник, която е някъде на Запад. Сервизът е задължен да уведоми веднага полицията за това разминаване“, добави той.
Според него 99% е вероятността собствениците на крадените коли да знаят за далаверата.
„Естествено, че на служителите прави впечатление, че собствениците на коли, които струват над 100 000 лева и са преди 4-5 месеца произведени, са малоимотни хора от малцинствата. Разследващите също са наясно със схемата, но нямам представа защо не разследват униформените служители, които са замесени. Може би осъществяват някакъв чадър“, заяви Николов.
„Тук става въпрос за много пари. На седмица по два автомобила се регистрират. За всеки от тях се изкарват по най-малко 30-50 хиляди лева“, изчисли той.
„През 2017 г. се пенсионирах, но сътрудниците продължиха да ми дават информация. През 2020 г. ме помолиха да препредам данните на колегите. Тази информация отива в Главна дирекция „Национална полиция“, но без никакво движение. Огледален сигнал на този, който подадох, се връща в ОД на МВР – Бургас, но вече ме сочат за ръководител на престъпната схема“, сподели бившият криминалист.
„Четири месеца ми подслушваха телефона. Използвани са СРС-та спрямо мен. На 1 юли 2021 г. ме арестуваха заедно със сина ми, който беше полицай. Задържаха ме за 24 часа. До настоящия момент никой не ми казал официално за какво са ме арестували. Неофициално знам – попречил съм за престъпната схема. Задържането е незаконно“, уверява той.
„Имам официален документ, който потвърждава, че спрямо мен и сина ми не се водят никакви разследвания. Реших да изляза срещу престъпниците и да кажа истината. На 4 август подадох сигнал до тогавашния вътрешен министър Бойко Рашков с надежда, че ще се вземат мерки. Не ми отговори, нямаше никаква реакция. След като отново подадох сигнал до новия министър и до Главна дирекция „Национална полиция“ бе прекъсната престъпната схема“, изтъкна Николов.
„Искам справедливостта да възтържествува и корумпираните служители, които направиха това нещо спрямо мен, да си получат заслуженото. Не се притеснявам от бандитите, а от колегите им в униформи. Говоря за служителят в главната дирекция, който е укрил сигнала за престъпната схема. Искам тези служители от ОД на МВР – Бургас, които са направили нарушенията, да бъдат установени и да си получат заслуженото“, каза още той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук