България става ядрено гробище? Министър каза истината ВИДЕО

Няма решение за изграждане на площадки за съхранение на ядрени отпадъци на територията на страната, увери Владимир Малинов

Няма решение за изграждане на площадки за съхранение на ядрени отпадъци на територията на България. Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, който отговаря на депутатски въпроси относно изграждането на хранилища за постоянно съхранение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и на опасни радиоактивни отпадъци на територията на Република България. 

"Към настоящия момент са извършвани само проучвания. Няма определени територии, на базата на които дори да започнат съответните проучвателни действия.

Към момента са определени подходящите геоложки условия, а именно - мизийската плоча на територията на Северна България. Няма определени места", увери министър Малинов.

Опасен доклад разкри: Гласят България за ядрено гробище

От отговорите на депутатските въпроси стана ясно, че дори по договора, който АЕЦ "Козлодуй" е имал с Руската федерация, е предавано гориво от реакторите тип "ВВЕР", които са инсталирани на 5-и и 6-и блок на АЕЦ-а, България е имала задължението да приема отработеното ядрено гориво, след като то е било преработено в Русия, за дълбоко съхранение в България. 

"Към настоящия момент нямаме информация нито за количеството, нито за методиката, по което това отработено ядрено гориво трябва да бъде върнато на територията на България и осигурени условията за неговото съхранение", обясни министърът.

На въпрос на народния представител Петър Петров от "Възраждане" относно това дали се предвижда изграждане на хранилище за загробване на ядрени отпадъци на територията на село Сумер, министърът отхвърли да има такива планове.

Питането бе провокирано от доклад на БАН от 2011 година, в който се посочва, че при проучването на 30 населени места у нас за евентуално изграждане на подобно хранилище, именно монтанското село има най-добрите дадености. 

"Няма определено конкретно населено място. Не съм запознат с доклада на БАН, изработен от 2011 година, но безспорно на база това, което вие казвате, той следва да бъде актуализиран.

Това следва да бъде част от необходимите действия, за да се стигне от етапа за взимане на такова решение", категоричен бе министърът.