БЛИЦ ТV: Наш експерт обясни защо развоя на спецоперацията в Украйна е успех за Путин. Засега
От премиера Кирил Петков разбрахме, че единственият на когото Владимир Путин вдига телефона от европейските лидери е Еманюел Макрон
Политологът Станислав Бачев описва конфликта в Украйна като необходимото вдигане на залог преди отново да се седне за преговори. При покера е така, за да се изяснят кой какви карти има. Крайния адресат е политическият и държавен елит в Съединените щати, тъй като въпросът за Украйна е част от процесите, които променят разбирането за световен ред.
Целта беше да бъдат обсадени големите градове, също да бъде за обградена голяма част от украинската армия в капан, а тя е предимно ситуирана в близост до района на Донбас, което ще позволи на безпрепятственото обграждане на столицата Киев. Неслучайно руската военна техника е разделена на две части, които символизират освен целите, но и етапите на операцията.
Първата буква беше Z, а едва от няколко дни започва да се вижда по-масово техника, която е маркирана с буквата V. Трябва да се отбележи също, че през първите дни военната техника на терен беше такава, която е предимно от съветско време, с изключение може би на хеликоптера КА52 Алигатор. Вече могат да бъдат забелязани модерните бомбардировачи СУ34 в небето над Украйна.
Не е необходимо да се описва цялата военна стратегия до момента, за да се направи изводът, че те не бързат. Това, което трябваше да бъде показано и да създаде правилните усещания в наблюдателите и в държавите по света беше направено – с един удар да бъде неутрализирана цялата противовъздушна отбрана на страна, която от 8 години е в процес на модернизация с помощта на НАТО.
Реакцията от страна България изрази министър-председателят Кирил Петков в Брюксел, след като постигна декларация в Народното събрание подкрепена от ДПС и ГЕРБ, а БСП гласуваха "въздържали се", но не подкрепят санкциите.
"Тези санкции няма да повлияят директно на Путин, но нямаме избор. Разбра се, че Русия не се интересува от това, което Европа прави, и всяка такава агресия трябва да има цена" - Кирил Петков след разговор с партньорите от Брюксел, който поддържа това говорене и до днес.
Терминът, който по-добре описва ситуацията на практика и припомня на политиците в Европа и САЩ е, че сме във военна операция или военна кампания от страна на Руската федерация. Тя има точно определени цели и се прави всичко възможно цивилните жертви да не са в мащабите, които сме виждали на други места по света в други конфликти и операции, включително в рамките на нашият век.
От думите на Кирил Петков разбрахме, че освен санкциите европейските партньори нямат отговор на случващото се: "Единствените хора, които си говорят с Москва са Макрон и Олаф Шолц. Макрон води разговори с Путин с молбата "спри се" - което показва, че лидерите в ЕС искат да се седне на масата за преговори час по - скоро.
И в крайна сметка – става дума за преразпределение и контрол на ресурси. Така че, това не е провал за Путин, а успех. И то успех, хванат изключително навреме. В момента Русия има стратегическо преимущество пред Щатите във военната сфера – те имат работещо хиперзвуково оръжие, готово за употреба на всички видове пускови установки – по вода, въздух и земя.
Американците нямат. Това дава един прозорец във времето от около 3-4 години, колкото са необходими на САЩ, за да наваксат това изоставане. И Путин използва това, защото знае, че на глобално ниво света няма какво да направи. Ако бяха изчакали още година, вече щеше да бъде късно, дори и заради инфраструктурата на НАТО в Украйна. Тук говорим за инвестиция. Колкото и цинично да звучи, това е човешката природа – инвестираш пари и човешки животи, за да осигуриш сигурност на държавата си.
Българският премиер се превърна в говорител на европейската позиция, толкова я повтаря, че на сън да го бутнат, излиза и заявява, че светът е свързан в обмен на стоки,няма как Путин да търгува само с Азия защото цените ще бъдат различни, ако той не търгува с Европа и САЩ - заради конкуренцията, която се създава.
Има още една много важна особеност в енергийната сфера, която се отразява върху почти всяка сфера от ежедневието – транзитът на газ от Русия към Европа. Това се случва по три основни направления – през Украйна, през Германия и през Беларус. Ако "Северен поток-2” беше започнал своята работа след физическото завъшрване, преносът на газ през Германия щеше да задмине този през Украйна.
Но и към момента най-много газ се транспортира през Украйна. Контролът върху тези тръбопроводи осигурява лостове за влияние. След преврата в Украйна през 2014г. усвояването на газопреносната мрежа бе една от основните цели на американските корпорации.
Неслучайно в основата на всеки съвременен конфликт стои и енергиен интерес. Затова сблъсъкът е закономерен. Една от целите на Русия в момента е връщането на контрола върху тази най-голяма транзитна линия. Изводите от тази голяма игра са за държави като България - когато големите се карат, страдат бедните държави.
Кирил Петков започна да мисли трезво в тази ситуация, когато сме от губещата страна, а цените на горивата се покачват: "Трябва да разделим Руската държава от руските компании. "Лукойл "- ние се надяваме те да работят със същия интензитет, защото доставите на бензин и дизел са от тях. Имаме уверение, че работят на пълен капацитет и няма спиране на производство", заяви той. А днес напомни, че компанията е собственост на швейцарците от " Litasco".
Великите сили на настоящето ще седнат на масата за преговори и ще се разберат, но загубата на баланса на интересите в политиката на държави като България води след себе си както икономическите, но така и дългосрочните политически последици
"Руската икономика е много лимитирана. На световната карта тя е много мъничка, ако нарисувате картата, Русия има петрол и газ, и има оръжия. Прилича на бензиностанция с ракети" - така Кирил Петков си позволи да нарече Руската федерация, за което ще мине време, за да се реабилитира.
Бойко Борисов не пропусна възможността и го разкритикува, че не може да говори така и да обижда Русия: "Даже ютия не си купуваш ако е руска, обаче целият свят е уплашен" - заключи той.
Ще се върне ли мирът върху масата на преговорите - все още чакаме жокер от приятел.