Британският епидемиолог проф. Тим Спектър изреди 5 симптома на Омикрон
Коронавирусът вече удря и по 3 пъти
Коронавирусът вече удря и по 3 пъти. Все повече са заразените с Омикрон, които са боледували и по-рано от другите варианти на вируса. Новата мутация преодолява както естествената защита, която се изгражда след прекарване на инфекцията, така и тази от ваксинация.
Към момента проучванията показват, че единствено бустерна доза може да осигури по-висок процент на протекция. Въпреки това дори и хора с три поставени ваксини са сред заразените. Те обаче карат вируса значително по-леко.
Голямо проучване сред над 2 милиона доброволци в Англия показва, че две трети от хората, заразени наскоро с варианта Омикрон, са боледували и по-рано от COVID-19. Изследването все още продължава, но резултатите от първите две седмици на новата година, показват 65% реинфекция. При направени около 100 000 PCR теста, положителен резултат са дали 4000 от изследваните лица.
Когато пробите били секвенирани, за да се установи вариантът, на практика всички се оказали с Омикрон. Двама от всеки трима (65%) от заразените доброволци са потвърдили, че и по-рано са били с положителни тестове за COVID-19. При много от тях действително може да става въпрос за повторно заразяване. При други обаче е възможно тестът да позитивира, защото е минало по-малко време от инфектирането.
Според различни наблюдения Омикрон може да удари само месец след преболедуването от Делта или друг вариант на коронавируса. Рискът от реинфекция при новата мутация се оценява на 5 до 15 пъти по-висок. Сред заразените за трети път са такива, които са боледували още през 2020 г. когато циркулираше оригиналният вариант на вируса, след това отново през 2021 г. и трети път няколко месеца по-късно. В групата на повторно заразените пък все по-често попадат и деца. Учените са определили и рисковите за реинфекция лица. Това са здравни работници, членове на домакинства с деца, които посещават учебни заведения, както и хора, живеещи в многолюдни семейства.
Макар Омикрон да протича по-леко от предходните варианти, светът отчита рекорд по заразени и хоспитализирани пациенти. От Световната здравна организация са категорични, че нивото на риска, свързан с новата мутация, остава много високо. В седмичната си епидемиологична актуализация от СЗО обявиха, че е поставен и нов рекорд с над 21 милиона заразени за седмица.
В доклада се посочва, че Oмикрон продължава да доминира в световен мащаб над другите варианти, които предизвикват безпокойство. Както вече писахме у нас вариантът също взе надмощие, като още в първите две седмици присъствието му при положителните проби е било над 55% при секвениране. Според преценките на Световната здравна организация до март Омикрон ще е достигнал до 60% от европейците.
Надяват се да сложи край на пандемията
Някои експерти смятат, че Омикрон може да сложи край на пандемията. Надеждите са, че заради бързото си разпространение, новият вариант ще достигне до голям брой хора, които ще изградят естествена защита след преболедуването или т.нар. стаден имунитет. Според други учени обаче, е твърде рано да се говори за това, защото до момента вирусът е показал големи способности да се променя и приспособява.
Освен това специалистите изтъкват, че през последните две години COVID-19 е раждал нови варианти, но мутацията не е нов щам. При появата на нов щам, пандемията буквално може да се рестартира и да започне отначало, защото всички научено до момента ще бъде безполезно, включително лекарствата и ваксините. Това обаче е най-лошият възможен вариант. По-реалистично е появата на нова мутация, която да поддържа пандемията или постепенното отшумяване и превръщането ѝ в еднемия.
5 симптома го издават
Ваксинираните срещу коронавирус, особено онези, които са с поставена бустерна доза, може дори да не разберат, че са заразени. Причината е, че Омикрон в повечето случаи причинява много леки оплаквания, като при настинка.
Британският епидемиолог проф. Тим Спектър обаче изреди 5 симптома, които могат да издадат новият вариант. Това са хрема, кихане, лека умора, главоболие и дразнене или болки в гърлото. По-рядко се появяват класическите признаци, които включват треска, кашлица и загуба на обоняние. „Омикрон причинява симптоми, които приличат повече на обикновена настинка, особено при хора, които са били ваксинирани, и по-малко общи тежки системни симптоми“, обяснява проф. Спектър.