Да се разболеем от грип вече е лукс! Ще трябва да се бръкнем дълбоко

Проверка в аптечната мрежа показва, че т.нар. „стартов пакет“, или само най-необходимото, за лечение на грипна инфекция вече надхвърля 70 лева (около 36 евро)

https://blitz.bg/zdraveopazvane/da-se-razboleem-ot-grip-veche-e-luks-shte-tryabva-da-se-braknem-dalboko_news1130042.html Blitz.bg

Докато институциите отчитат ръст на заболелите от грип, домакинствата усещат друг проблем.

Това е цената на боледуването, която тази зима продължава да расте, пише Флагман.

Проверка в аптечната мрежа показва, че т.нар. „стартов пакет“ за лечение на грипна инфекция вече надхвърля 70 лева (около 36 евро). В тази сума влизат само най-необходимите медикаменти – противовирусен препарат, сироп за кашлица, капки за нос и таблетки за гърло.

Сравнение с януари 2025 година показва, че същият комплект е струвал около 68 лева, което означава ново увеличение. Макар на пръв поглед разликата да изглежда малка, при заболяване на цялото семейство разходите нарастват лавинообразно.

За домакинство с двама възрастни и две деца лечението може лесно да надмине 200 лева само за няколко дни, без да се включват разходи за лекарски прегледи, витамини, пробиотици и допълнителни препарати. Така болестта се превръща не само в здравен, но и във финансов проблем.

Епидемичната вълна започва от Източна България. Освен Варна, сериозен ръст на заболеваемостта се отчита в Силистра и Добрич. Повишена активност има още в Бургас, Ямбол, Хасково и Перник.

Ситуацията се променя за дни

За момента София и Разград остават сред регионите с най-ниска заболеваемост, но здравните инспектори предупреждават, че ситуацията се променя динамично и с дни.

На фона на настъпващата грипна вълна медиците напомнят добре познатите мерки – проветряване, ограничаване на контактите, носене на маски на закрити места и оставане у дома при първи симптоми.

Все по-често обаче се отправя и препоръка „във всяко домакинство да има основен набор от лекарства“. Макар това да звучи практично, специалисти предупреждават, че презапасяването често води до излишни покупки и лекарства с изтекъл срок на годност, което реално не подобрява здравната защита.

Лекарите напомнят едно правило, което всяка зима се забравя: антибиотиците не лекуват вируси. Те имат място единствено при доказани бактериални усложнения и само след лекарско предписание. Самолечението с антибиотици не само е неефективно, но и опасно.

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай