Демби и компания оправдани, три години условно за Вучев за притежание на оръжие

https://blitz.bg/obshtestvo/dembi-i-kompaniya-opravdani-tri-godini-uslovno-za-vuchev-za-pritezhanie-na-orazhie_news61479.html Blitz.bg

Софийският градски съд осъди на три години условно с петгодишен изпитателен срок Димитър Вучев - Демби за незаконно притежание на оръжие. Вучев бе оправдан по основното обвинение - изнудване за 5 000 лв. и упражнено физическо насилие над Владимир Стоянов.

Напълно оправдани бяха и другите двама обвиняеми по делото - Илиян Варсанов и Красимир Гергиев. Съдът прецени, че няма  доказателства, които да уличават тримата обвиняеми в посоченото деяние. Мерките за неотклонение на Варсанов и Георгиев бяха отменени, а на Вучев (гаранция 1000 лева) бе п роменена в подписка.

Съдът постанови осъденият условно  Димитър Вучев да заплати разноските по делото, които са 1160 лв. След присъдата Илиян Версанов заяви, че е доволен от нея, а Демби се закани, че ще обжалва. По думите му не било установено оръжието, с което „уж е прострелял Малкия Цимбик".

Наблюдаващият прокурор Бисер Кирилов коментира след края на заседанието, че според него присъдата е нормална и не се притеснява, че Демби ще обжалва.

Кирилов уточни, че не са събрани доказателства за участието на Илиян Варсанов в стрелбата.

На днешното съдебно заседание представителят на държавното обвинение отегли обвинението срещу  Вучев, Варсанов и Георгиев за изнудване, съпроводено с физическо насилие спрямо Владимир Стоянов.

Прокурорът се аргументира, че обвинението не разполага със събрани доказателства, уличаващи тримата в деянието, за което са подсъдими. Кирилов поиска за Демби условна присъда 3 години с петгодишен изпитателен срок. Прокурорът се аргументира за условната присъда на Вучев с чистото му съдебно минало, както и с обстоятелството, че не бил намерен незаконният "Макаров", с който според свидетели Вучев стрелял по Стоянов.

БЛИЦ припомня, че на 12 март 2001 година Димитър Вучев – Демби, Илиян Варсанов, Красимир Георгиев и покойният вече Антон Милтенов – Клюна се опитали да изнудят Владимир Стоянов – Малкия Цимбик да им даде 5000 лева, като го заплашили с пистолет “Макаров”, стреляйки във въздуха.

Първоначално процесът започна през 2001 година с обвинение за опит за убийство, където Демби бе нарочен за пряк извършител, а Клюна, Варсанов и Георгиев - за съучастници. Делото бе прекратено поради липса на доказателства, но през 2007 година отново тръгна, след като обвинението бе преквалифицирано от опит за убийство в изнудване.

Според данните на прокуратурата четиримата са заплашили Малкия Цимбик на бул. “Витоша” 84 в София. Демби стрелял, след което избягал в неизвестна посока. Останалите също се разбягали. В показанията си по-късно всички обясняват, че са се разхождали по бул. “Витоша”, но нямат нищо общо със стрелбата.

Доведеният със съдействите на съдебна охрана на днешното съдебно заседание брат на Владимир Стоянов, Калоян, заяви, че не му е известно брат му да има проблем с някого, както и че познава бегло подсъдимите. За стрелбата срещу брат си научил от приятел, на когото не си спомни името, а само прякора „Циганина". Посетил брат си в болницата, но Малкият Цимбик не му казал какво се е случило. Също така Калоян Стоянов и в момента не знае с какво се занимава брат му, тъй като не били много близки.

Освен Владимир Стоянов, който е редовно призован по делото, в неизвестност е и друг свидетел по делото - Илиян Гарвански. Извън страната е и свидетелят Радослав Георгиев.

От тримата обвиняеми единствено Илиан Варсанов даде обяснения през съда. Той каза, че бегло познава Стоянов, видял го не в деня на стрелбата, а на следващия ден в „Пирогов".

Варсанов уточни, че в деня на стрелбата имал среща с Георгиев и Демби близо до кафето, където станал инцидентът. Също така по време на разпознаването той бил с други лица със сходна визия като неговата, затова предположи, че Стоянов (Малкия Цимбик) се е объркал.

Според прокуратурата има данни Демби да е стрелял по Малкия Цимбик с незаконно притежаван от него пистолет „Макаров", който органите на реда не са намерили. Обвинението се гради на обстоятелството, че друг свидетел по делото е видял Демби да вади оръжие и да стреля.

При дадената им последна дума тримата обвиняеми заявиха пред съда, че не се призанават за виновни и поискаха оправдателни присъди. След едночасово съвещание съдът произнесе присъдата.

Решението на Софийски градски съд подлежи на на обжалване пред Софийския апелативен съд в седемдневен срок.

Николай Божков, БЛИЦ
 

Коментирай