Дисциплинарен състав разобличи Методи Лалов преди освобождаването му от съдебната система

Съдията е предложен за „понижаване в ранг за срок от 1 година“ за множество допуснати нарушения, докато е ръководил СРС

Съдията е предложен за „понижаване в ранг за срок от 1 година“ за множество допуснати нарушения, докато е ръководил СРС, сред които и неспазване случайното разпределение на делата, както и със „забележка“ за унижение на служителка, съобщи „Правен свят“

На 48 страници тричленен дисциплинарен състав от членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) – Даниела Марчева, Вероника Имова и Боян Магдалинчев, представят основанията за налагането на две дисциплинарни наказания спрямо съдията от Софийския районен съд (СРС) Методи Лалов.

Работата по дисциплинарните производства е продължила над две години и е приключила в началото на септември. Кадровиците предлагат Лалов да бъде наказан с „понижаване в ранг за срок от 1 година“ за неизпълнения на служебните задължения за част от периода, в който е ръководил СРС, както и със „забележка“ за подигравателно отношение към служителка от администрацията на съда.

Обсъждането на решението по дисциплинарните производства срещу Лалов би трябвало да се проведе в рамките на третото извънредно заседание, което председателстващият Съдийската колегия Лозан Панов свика за 13.30 часа в понеделник.

По подобие на предишните две, за които предварително бе известно, че ще се провалят заради отпускарския сезон, и това е във връзка с подадената от съдията оставка.

Лалов изчака началото на съдебната ваканция, за да обяви на 1 август във Фейсбук, че иска да напусне съдебната система и „официално“ да стане политик. „Официално“, защото в изминалите над две години в нарушение на етичните правила районният магистрат политиканстваше.

 
По-тежкото наказание, което дисциплинарният състав предлага, е във връзка с производство, стартирало по предложение на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС).

Наказанието се основава на резултатите от цялостна проверка на дейността на Лалов като административен ръководител на СРС в периода 1 август 2015 г. – 1 август 2016 г. Решението на кадровиците, което е мотивирано с практика и на Европейския съд по правата на човека (EСПЧ) и с цитати от доклад на Българския институт за правни инициативи (БИПИ), потвърждава изводите на съдебния инспекторат и отхвърля обясненията на Лалов.

Така кадровиците Марчева, Имова и Магдалинчев приемат, че като председател на СРС Методи Лалов:

„не е организирал достатъчно ефективно работата на съдиите, не е осъществил необходимото административно и организационно ръководство на дейността на съда“;
 
„не е създал необходимите предпоставки за спазване принципа на случайно разпределение на делата, а с издадени заповеди по организацията на разпределението на делата по отношение само на някои съдии председателят на СРС (М.Лалов) е нарушил чл. 9 от ЗСВ, а също и несправедливо е натоварил съдиите, които добре се справят с работата си“;

„независимо, че е знаел за допуснати драстични нарушения по движението и приключването на делата на доклад на конкретни състави от СРС, Методи Лалов не е предприел подходящите мерки за преодоляването им“;

„не е предприел налагането на никакви дисциплинарни наказания и/или дисциплиниращи мерки против съдиите с най-много забавени дела, предвид изрично разписаните в ЗСВ правомощия“;

„не е предприел адекватни мерки по отношение системното неспазване на процесуалните срокове на работата на съдиите от СРС“;

„допуснал е занижен контрол върху работата на съдиите и с това си бездействие е допринесъл за влошаване работата на отделни състави, като по този начин е съпричинил забави при постановяването извън разумния срок на съдебни актове по общо 2 456 дела, както и неизвършването на никакви процесуални действия по 1 251 граждански дела след образуването им, както и ненасрочването в срока по чл. 252, ал.2 от НПК на 278 наказателни дела“.

За дисциплинарния състав е от съществено значение „драстичният характер“ на неизпълнението от Лалов на едно от задълженията му като административен ръководител, а именно: „игнориране на принципа на случайното разпределение на делата“.

„По този начин е даден основателен повод на гражданите за недоверие в независимостта и безпристрастността на съда, което е недопустимо за правораздаването“, посочват кадровиците.

Те отбелязват още, че за нарушенията, допуснати от Лалов в най-пълна степен би отговорило наказанието: „освобождаване от длъжност като административен ръководител“, но тъй като към днешна дата съдията отдавна вече не е председател на СРС, предложената санкция следва да е: „понижаване в ранг за срок от една година“.

По другото дисциплинарно производство, образувано заради унизителното отношение на Лалов спрямо служителката от съда Ганка Иванова, на която бе крещял и заплашвал, че ще я снима в неокосената трева край сградата на съда на бул. „Цар Борис III“, кадровиците предлагат наказанието да е „забележка“, макар предложението на председателя на съда към момента на скандала да бе за налагане на „дисциплинарно уволнение“.

Тримата кадровици от Съдийската колегия са единодушни, че със заплахата за уволнение „от по-висока инстанция“ и с унизителната реплика -„ще искам да се усмихнеш в неокосената трева и да те снимам“, Методи Лалов е нарушил Кодекса за етично поведение на българските магистрати.

Решението на дисциплинарния състав е може би най-точната атестация за действителния образ на обзетия от нетърпение да стане политик съдия от СРС Методи Лалов. Вероятно и заради това, в края на миналата седмица, когато е разбрал за двете предложения за наказания, Лалов за пореден път отправя грозни обиди към представители на най-висшия кадрови орган на съдебната власт.

„Не знам дали ще има възмездие с правни средства срещу такива гадости, но съм убеден, че тези хора слагат огромен кармичен товар върху себе си и близките си и отплатата ще бъде жестока“.

Думите са на Методи Лалов, който за облекчение на мнозинството от съдиите и служителите в Районния съд в столицата до края на деня вероятно вече ще е техен бивш колега. Да му мислят софиянци, ако отправящият тези тежки клетви успее да стане част от Столичния общински съвет.