„Ел Би Булгарикум“ – приемственост от образование към наука
Един от пътищата към приемствеността е ежегодната стажантска програма, която се реализира в научния център на „Ел Би Булгарикум“. Вече разказахме за един от тазгодишните стажанти, който е студент по Биотехнологии от ХТМУ – София. В рамките на един месец той и всеки друг стажант, имат възможността да се запознаят отблизо с работата в лабораториите на изследователския център при „Ел Би Булгарикум“ и сами да се докоснат до експерименталната работа, под вещото ръководство на учените там. В продължение на тази тема, представяме един от менторите в стажантската програма.
Д-р Ирина Готова е изследовател с над 15 години стаж в лабораторията по Молекулярна биология в Центъра за научноизследователска и развойна дейност на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД. Тя споделя, че работата ú в областта на пробиотиците била до голяма степен предопределена от студентските години, прекарани в същия университет, и с радост предава ценен опит на следващото поколение. Разказва как е увлечена от лекциите на именития ни професор по микробиология – Христо Чомаков и по-конкретно от историята за откриването на бактерията – Lactobacillus bulgaricus.
Това е забележителното дело на д-р Стамен Григоров, който през 1905 г., работейки в Женевския университет върху проби домашно кисело мляко, което съпругата му изпращала в Бусински ръкатки (глинени съдове с една дръжка за носене на китката), за първи път наблюдавал и описал пръчковидната бактерия на страниците на международно реномирано научно издание.
„Това откритие превръща естествената кисело-млечна ферментация от домашна рецепта, предавана от поколение на поколение, в наука, която се развива и до днес и поставя името на родината ни и на откривателя си на страниците на световната научна литература“, споделя д-р Готова и допълва, че официалното име на бактерията се изписва и с името на откривателя.
Всяка година се чества Празник на киселото мляко, а през следващата година ще се навършат 120 години, откакто светът разбира за Българската бактерия. Традиционно празникът е в Трънския край, откъдето е д-р Стамен Григоров, а Музеят на киселото мляко се намира в село Студен Извор, в което е запазена и родната му къща.
В музея на съседното село Бусинци човек може да види както „ръкатка“, така и други характерни за този край съдове и да се наслади на изяществото и многообразието на изчезващата Бусинска керамична школа.
Снимки: „Ел Би Булгарикум“ и личен архив на Ирина Готова