Ето как ще избират учениците за безплатно море

За да се включат в програмата, училищата трябва да изпратят в министерството на образованието минимален набор от документи

Училищните директори се видяха в чудо как точно да определят кои деца могат да отидат на почивка с държавни пари. Националната програма "Отново заедно" предвижда ваканция без пари за общо 30 000 деца и придружаващи ги учители, което означава, че ще се възползват около пет на сто от учениците, пише Стандарт.

Програмата е обезпечена с 15 милиона лева от държавния бюджет.

От малките училища имат право да заминат 11 деца плюс педагог или медицински специалист, а от големите - до 165 деца, като на всеки 10-15 има ръководител. Пакетът за пътуване е за 500 лева както за ученици, така и за учители.

Което повдигна въпроси как да бъдат мотивирани учителите да отидат за 500 лева на място, което всъщност пак ще е работно, защото ще трябва да контролират децата.

Критериите кои деца да заминат трябва да бъдат решени на педагогическия съвет на съответното училище, посочват от МОН. Учители посочват, че програмата ще скара деца, учители и родители заради критериите за подбор.

"Ще предложа на педагогическия съвет да вземе решение, но за да няма ощетени, аз бих предложил изборът на децата да стане чрез жребий, освен за тези от социално уязвими групи. Естествено, няма да участват ученици с много отсъствия и наказания", коментира директорът на 51-во СУ Асен Александров.

Шефът на 107-мо СУ Данко Калапиш сподели, че няма да има проблеми с подбора на децата, но ще е много затруднен с подбора на учители.

"Учителят, който ще отиде за 500 лева на море, не отива на почивка. Той води  учениците, във всеки един момент трябва да бъде нащрек да не се случи нещо с тях. Той отива на работа, и то след дълъг и изтощителен период, по време на който преподаваше или онлайн, или лице в лице.

Ако нашето училище, което има право на 165 ученици, трябва да намери повече от десет преподаватели, които да ги придружават, не съм сигурен, че ще се получи".

С него е съгласен и Диян Стаматов, шеф на 119 СУ. Той предлага да пътуват ученици предимно от пети и шести клас като бонус за това, че най-дълго бяха онлайн и смята да предложи за придружители учителите по физическо възпитание, ако те се съгласят.

В същото време Стаматов е на мнение, че след като един учител отива да изпълнява задача в друго населено място и му се поверяват деца, той трябва да бъде командирован и да получи допълнително пари, като по закон това са 20 лева. Досега поне винаги е било така, мотивира се той.

От МОН обаче уточниха, че съгласно наредбата за командировките, и тази сума не би трябвало да бъде изплатена на учителите, тъй като тя е за покриване на режийните разноски, а държавата вече ги е покрила с отпуснатите 500 лева. Но темата дали учителите да получат допълнително заплащане ще бъде обсъдена на отраслов съвет след като изтече срокът за обществено обсъждане на наредбата.

И докато в школата в най-престижните софийски квартали като "Лозенец" и "Изгрев" изтъкват различни съображения за ваканцията без пари, учениците от ромското училище във "Филиповци" са много ентусиазирани. "Още не бях чула тази новина, когато децата нахълтаха при мен и започнаха да питат:

"Госпожо, кога тръгваме на море?" Само че с големите ученици аз не смятам да тръгвам, защото ще тръгнат двама, а ще се върнат трима", шегува се директорката Милена Бенкова. Тя предположи, че ако кандидатстват, ще даде превес на социално слаби деца, които обаче имат приличен успех и нямат много неизвинени отсъствия.  

"Ние ще изпратим на ваканция ученици, които идват редовно на училище и показват амбиция и някакви успехи", каза и Михаил Казанджиев, директор на Професионалната гимназия за кожени изделия и текстил "Иван Богоров" в Пловдив, където децата са предимно роми.

В момента програмата "Отново заедно" е публикувана само за обществено обсъждане, което трябва да приключи за 14 дни.

Дотогава всички директори и обществени организации могат да отправят критики и корекции към нея. Всъщност програмата не е само за почивка на море - формулирана е като "шестдневна екскурзия", което означава, че може да се ходи и на планина, или да се обикаля страната в търсене на интересни места, музейни и културни забележителности.

Въпреки предимствата й, доста от учителите, очевидно уморени от дългия локдаун,  вече се изказаха негативно за нея в социалните мрежи. Една от основните критики бе: "Държавата търси начин да спаси сезона и в същото време да ни направи целогодишни бавачки на децата".

Мнозина коментираха, че отговорностите са големи и предвид дългата раздяла преди това, сега децата ще бъдат прекалено експанзивни и ще е трудно да бъдат контролирани.

"Да дебнеш всяка вечер дали някъде няма купон, дали не пият водка или нещо друго, да търсиш медицинска помощ по никое време, защото някой се е възползвал от липсата на родителите си и е решил да се прави на герой като удари две питиета - рискът е огромен", пише преподавателка във фейсбук.

Има и обвинения, че каквито и критерии да постави педагогическият съвет, това все пак ще е дискриминация за някои от децата.

За да се включат в програмата, училищата трябва да изпратят в министерството на образованието минимален набор от документи, включително 3 оферти от туроператори, както и мотивирано решение на педагогическия съвет за избор на една от тях.

Заявки ще се приемат от одобряването на програмата от правителството, до 1 септември 2021 г. или до изчерпване на предвидените финансови средства. Документите ще се проверяват от специална комисия в МОН по реда на тяхното постъпване.

Част от сумата се дава при одобряването на училището, а другата - при представянето на сключен договор с туроператора. Все още не е ясно какви ще се местата за почивка на децата - това ще зависи от представените от туроператорите оферти.