Извънредно! Избраха с 20 на 4 гласа Иван Гешев за главен прокурор
Той представи концепцията си пред висшите магистрати и отговаря на повече от 100 въпроса
Избраха Иван Гешев за главен прокурор. Гласуваха 24 магистрати - 20 "за, а "против" 4.
"Благодаря на всички, които гласуваха за мен", бяха първите думи на Гешев след гласуването.
Той бе изслушан пред Пленума на Висшия съдебен съвет повече от 10 часа.Гешев представи концепцията си пред висшите магистрати и отговаря на повече от 100 въпроса от неправителствени организации. Най-много от въпросите бяха свързани с неговите морални и професионални качества.
Цацаров напомни на Лозан Панов как е бил избран за шеф на ВКС и съмнителните му връзки сега
Иван Гешев обяви, че концепцията му не е научен труд, а е с практическа насоченост. В рамките на изслушването той отговори на въпроси за КТБ, делото „Иванчева” и за имота, в който живее.
„Става въпрос за единствено жилище на територията на София, което се намира тематично до Софийски централен затвор, а не до Борисовата градина”, обясни Гешев.
На сигналите от последните дни той отговори така: „Възможно е това да са отделни факти, които нямат никаква връзка помежду си и аз да имам проблеми с параноята.
Лозан Панов изуми ВСС с неадекватните си въпроси към Гешев
Възможно е и това да е някаква обща стратегия, а може би метод на хибридна война. Не знам. Ще кажа само, че в прокуратурата има политически ангажирани лица.”
Иван Гешев обяви, че все още има проблеми с борбата с корупцията по висшите етажи на властта. Според него няма проблем магистрат да изразява лично мнение.
„В лично качество се изказах по случая с убиеца Джок Полфрийман. След като могат висши магистрати да се изказват чисто политически и се приема за нормално, защо аз да не се изказвам по този начин, след като не нарушавам никакви правила”, заяви Гешев.
София блокирана от свързани с банкера беглец Цветан Василев и подсъдимия Прокопиев
Предстои кандидатурата му да бъде утвърдена с указ от президента Румен Радев.
Държавният глава е този, който назначава и освобождава главния прокурор.
Конституцията на Република България повелява, че президентът не може да откаже назначаването или освобождаването на главен прокурор при повторно направено предложение.
Разпоредбите на основния закон в държавата отреждат на главния прокурор мандат от 7 години без право на повторно избиране.
Съгласно Конституцията главният прокурор е този, който осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Иван Гешев има над 23 години юридически стаж в държавното обвинение. Професионалната му кариера в съдебната система започва през 1995 г. като помощник-следовател в Столична следствена служба.
В периода от 2006 г. до 2012 г. е прокурор в Софийска районна прокуратура, като от 2009 г. е командирован в Софийска градска прокуратура. След проведен конкурс Иван Гешев е повишен в СГП. Със заповед на главния прокурор през 2016 г. е командирован в Специализирана прокуратура.
В периода от 19.07.2016 г. до 16.07.2018 г. е административен ръководител на Специализираната прокуратура. С решение на Прокурорската колегия от юли 2018 г. е назначен на длъжност "заместник на главния прокурор" при Върховна касационна прокуратура.
За работата си в периода 2015 г. – 2017 г., със заповеди на главния прокурор, Иван Гешев три пъти е поощряван с отличие "служебна благодарност" за отлично изпълнение на служебните му задължения, както и за проявен висок професионализъм.
Притежава сертификат, връчен от екипа на фокусна точка "SOYA" – Европол, за специално признание на заслугите и професионализма му в работата по операция за разбиване на нелегална печатница за производство на фалшиви банкноти, както и документ от Американските секретни служби, отдел "Вътрешна сигурност", в знак на признателност за неговите изключителни усилия в разследването и предотвратяването на фалшифицирана американска валута.
През 2017 г. е удостоен с грамота "Джовани Фалконе" за реален принос в ограничаване разпространението и употребата на наркотици, проституция, детска порнография, корупцията, тероризма и изразена подкрепа на каузи в полза на обществото, за формиране на хуманни модели на поведение у подрастващото поколение.
През 2019 г. е награден с грамота и плакет "Джовани Фалконе" от десетото юбилейно издание на конкурса "Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж" на Посолството на Република Италия и Община Благоевград.
Втората фаза на конституционното производство за назначаване на главния прокурор започва с изготвянето и изпращането от Пленума на предложение до Президента на Републиката за утвърждаване на избрания кандидат.
Пред държавния глава има две възможности - да издаде указ за назначаването на избрания за главен прокурор или да откаже.
В случай, че Президентът откаже, ВСС може да проведе повторно гласуване на кандидатурата, като при събрани отново 17 гласа президентът ще е длъжен да издаде указ.