Хасковлия показа отровните си любимки, всички са в шок СНИМКИ
Тънък детайл от „змийската“ му биография са осемте пъти, когато е хапан от пепелянка, и още четири пъти от уракуанска гърмяща змия
Да живееш сред змии и гущери! Това е хобито, което се превръща в професия за хасковлията Красимир Христов. Занимава се с отровни зими още от началото на 90-те години на миналия век, съобщава Marica.bg.
Сега е зооинженер и има докторска дисертация по зоология. Тънък детайл от „змийската“ му биография са осемте пъти, когато е хапан от пепелянка, и още четири пъти от уракуанска гърмяща змия.
„Хората, които гледат змии в терариуми, се наричаме „тераристи“. Аз имам две змийски бази около Хасково”, обяснява д-р Христов.
През 90-те години като всеки обещаващ и непознат занаят и херпетологията събира много хора. Това е клoн oт зooлoгиятa, кoятo ce зaнимaвa ocвeн c изyчaвaнeтo нa влeчyгитe (змии, гyщepи, кpoкoдили и т.н.), нo и c зeмнoвoднитe (caлaмaндpи, тpитoни, жaби и дp. - б.а.).
Тогава повечето се занимават със събиране на отровата от пепелянката, която се използва в медицината. „През 90-те години се вадеха пари, но след това започна трудно да се реализира суровината.
Много хора се хванаха да го правят и бизнесът умря. Останахме само тези, дето обичаме змиите. Аз с този бизнес си завърших дисертацията”, спомня си тераристът. Първоначално събирал змийска отрова за лаборатория към Тракийския университет в Стара Загора
В момента гледа над 100 различни вида змии и гущери, като бройката им варира. Има терериуми колкото стая - 3 на 6 метра. Има и такива, които са метър на два. „Ако гледаш малки змии, не ти трябва голям терариум.
Гущерите са тези, които имат нужда от големи разстояния, за да се движат”, казва д-р Христов. В змиефермата си гледа най-отровните змии на земята - континентален тайпан и черна мамба. Купува екземплярите от чужбина. „Когато имаме двойки, ги размножаваме. От тайпани обаче промишлени количества отрова не се получават“, казва той.
По думите му, най-смъртоносната змия на света - континенталният тайпан, в повечето случаи е много спокоен. "За сметка на това обаче крайбрежният тайпан е действително нервна змия”, разказва тераристът.
Любимките му обикновено ядат замразени плъхове. Значително по-рядко в менюто им влизат живи плъхове. Красимир Христов не приема критиките, че това е нехуманно. „А хуманно ли е да оставя змиите да умрат от глад?“, пита той. За месец една черна мамба изяжда 5-6 плъха.
Самият той гледа три вида мамби - два вида зелени и черна - отровни, злопаметни, агресивни и доста едри. Отделят отрова два пъти по-токсична от нашенските пепелянки.
Преди няколко години, през 2020 г., точно черна мамба ухапа д-р Георги Еленски от Стара Загора. Мъжът оцелява по чудо, защото го пробол само единият й отровен зъб.
Ако имал лошия късмет да са двата, щял да почине в рамките на 15 минути. Д-р Еленски изпада в медикаментозна кома и е транспортиран спешно със самолет до София. Но в крайна сметка е спасен!
Краси е хапан многократно от по-безобидните родни пепелянки и уракуанска гърмяща змия. „Случва се. Понякога змиите правят сухи ухапвания - без отрова. А когато е с отрова - вече наистина е страшно! В списание „Българска наука” съм написал 20 страници статия по темата за отровните ухапвания от пепелянки”, разказва херпетологът.
Чука на дърво, че никога досега не е изпуснал отровна змия. „Градският фолклор говори, че е имало такива случаи, но истината е друга. Някой в Хасково, като види в тревата смок, и веднага решава, че е избягала от терариума ни змия. В това отношение се пишат много, много глупости”, казва Красимир Христов.
Няма кой да продължи и развива хобито му, което сега е и бизнес, за в бъдеще. „Всички, които работят в терариума, имат дъщери. Няма кой да поеме занаята ни”, казва Красимир.
Колекцията му е обиколила доста градове. В Пловдив преди три години предизвика истински фурор. Змиите му обикалят страната със специални камиони. Стигали са до румънския град Калъраш.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук