Контрольори под прикритие ревизират бензиностанции

Открити са нарушения в десет на сто от проверените обекти

https://blitz.bg/obshtestvo/kontrolyori-pod-prikritie-revizirat-benzinostancii_news273159.html Blitz.bg

Безпрецедентната проверка на бензиностанциите в София показа фрапиращи нарушения, свързани с невярно отчитане на продаваното гориво. В ревизията са участвали 15 служители на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН), командировани от цялата страна. Те са били разпределени по трима в екип, като във всяка група имало по един „таен клиент". Това е човек със специална туба - еталон, който я пълни от колонката на бензиностанцията, след което пристига екипът, упълномощен да констатира нарушенията.

В около 10 % от общо 25-те проверени бензиностанции, са установени разлики в количествата или непреминали задължителния преглед колонки за бензин и дизел.

Паралелно с тази ревизия, е извършена и проверка на заведения, която е установила, че масово газови бутилки и съоръжение в заведенията в страната работят без да са нерегистрирани.

В Пловдив са проверени 42 заведения за хранене, където са открити 32 нерегистрирани газови съоръжения. На забранени места се съхранявали 12 газови бутилка е установила проверката, като 6 от тях са били под нивото на околния терен, 4 - в складове за хранителни продукти и 2 - до стълбища, което е в разрез с изискванията за безопасност.

В Бургас са проверени 30 обекта, констатирани са 18 нерегистрирани газови съоръжения, 4 бутилки - под нивото на околния терен, което създава предпоставки за взривове. В 9 проверени обекта в Сливен са намерени 5 нерегистрирани газови съоръжения, и т.н.

Внезапните проверки ще продължат, категоричен е председателят на надзорната агенция Стефан Цанков.









Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай