Meteo Bulgaria: Идват мощни гръмотевични бури с градушки и ураганен вятър

Издадено е предупреждение от Level 1 и 2 за неделя, 27 юли. Очаква се времето да е опасно с интензивни валежи, градушки и вятър над 80 км/ч в Северозападна България

https://blitz.bg/obshtestvo/meteo-bulgaria-idvat-moshtni-gramotevichni-buri-s-gradushki-i-uraganen-vyatar_news1097517.html Blitz.bg
© БЛИЦ, AI

Прогнозната страница Meteo Bulgaria издаде предупреждения от първо и второ ниво (Level 1 и Level 2) за опасно време в неделя, 27 юли.

Очакват се мощни гръмотевични бури, които ще са придружени с едри градушки и временни силни пориви на вятъра, като най-застрашена е Северозападна България.

Кога и къде ще ударят бурите

Според синоптиците, първи локални бури са възможни още тази вечер и през нощта срещу неделя в крайните северозападни райони.

Основните и по-сериозни процеси обаче ще се развият в неделния ден. Причината за рязката промяна на времето е нахлуването на по-хладен въздух, което ще направи атмосферата силно неустойчива.

Следобед в неделя, с най-голяма вероятност в областите Видин и Монтана, се очаква формирането на силни и повсеместни гръмотевични бури.

Какви ще са опасните явления

Явленията ще бъдат интензивни, като от Meteo Bulgaria предупреждават за:

  • Едри градушки;
  • Временни усилвания на вятъра с пориви над 80 км/ч.

Предупрежденията от Level 2 означават, че времето е опасно и има висок риск от материални щети. Препоръчва се гражданите в засегнатите райони да бъдат особено внимателни, да обезопасят незакрепени предмети по тераси и дворове и по възможност да избягват престой на открито по време на преминаването на бурите.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай