Микеле Плачидо на 75: Само на сцената можеш да разбереш колко струваш наистина
На мен повече ми харесва да бъда режисьор в киното и актьор в театъра, признава италианската звезда
В миналия брой на тази страница ви разказахме за една от звездите, свързани с италианската област Пулия (където са лозята на Ал Бано, ако си спомняте). Но ето че поводът отново ни води натам. Бъдещият комисар Катани (ролята, с която Микеле Плачидо стана известен у нас в сериала “Октопод”, който се излъчи за пръв път през 90-те години) идва на млади години в Рим тъкмо от Южна Италия. Той е роден на 19 май 1946 г. в Асколи Сатриано.
Днес почти 75-годишният Микеле притежава луксозен апартамент на една от най-красивите и посещавани улици в Лече, където в малки кафенета туристи и местни пият кафе с бадемов ликьор - най-известната напитка в района. Огромната му тераса гледа право към централния площад и катедралата.
Десетки туристи успяват да го зърнат между многото растения, с които е отрупан балконът му. Плачидо живее там с третата си жена Федерика Винченти, но към това ще се върнем по-късно.
Други филми с негово участие са известните в България “Живи легенди” на Ники Илиев, “Сорая”, “Непознатата”, “Сицилианска връзка” и сериалът “Почти идеален баща”. Актьорът, който от детството си мечтае за театралната сцена, не се появява веднага в киното. Но щом прави първия си опит да попадне пред камерата, режисьорите го канят веднага.
Те разбират, че този мъж ще предизвика лудо сърцебиене в нежната половина от зрителите
Неслучайно първите му роли са на изкусен любовник. Много скоро обаче Микеле решава да зареже любовните истории на екрана. Той дори е готов да работи само в театъра, ако не му предложат сериозни роли в киното. И участва в няколко сериозни проекта - военна драма, криминални трилъри и на практика става национален герой.
Тъкмо тогава се появява и сценарият за “Октопод”, главната роля в който го прави звезда по целия свят. След смъртта на неговия герой сериалът се задържа само още 2 сезона и беше приключен. Очевидно бе, че филмът просто не може да съществува без комисар Катани.
Истински талантливият творец не спира да се развива, така че на 44-годишна възраст Микеле Плачидо започва да пише сценарии и да снима филми вече като режисьор. При това с голям успех, защото получава национални награди в Италия както за сценарии, така и за режисура.
Що се отнася до личния живот на актьора, той е много бурен
Зад гърба си Микеле има 3 жени и 5 деца, едното от които е извънбрачно - актрисата Вирджини Александер, с която живее през 1988 г., му ражда син Иниго.
В последната си връзка с Федерика Винчети Плачидо е вече почти 20 години. Двамата се женят 10 години след началото й и имат 13-годишен син Габриеле. Със съпругата му, която е с 37 години по-млада от него, те живеят именно в уютния дом в южната част на Италия, за който споменахме в началото. Преди време тя обяви пред много известно списание, че съжителството с по-възрастен мъж е изпитание за любовта
Федерика е само с 4 години по-млада от най-голямата дъщеря на комисаря Катани - Виоланте, от неговия брак с известната от филма “Кръстникът” актриса Симонета Стефанели. Той се жени за нея през 1989 г., развеждат се 5 години по-късно. Двамата имат още две деца - Микеланджело и Брено Марко. Виоланте също е поела по пътя на баща си и вече е сред известните италиански актриси. Миналата година тя участва във филма “7 минути”, режисиран от Плачидо.
Засега Плачидо и Федерика са заедно, въпреки че неотдавна италиански вестници ги заснеха как се карат на плажа.
Микеле Плачидо е вече на 75 години, но продължава да се снима във филми със световни звезди. А също така да прави филми като сценарист и режисьор. Последният от които е посветен на художника Караваджо (1571-1610 г.).
По думите на кинозвездата, личността на живописеца силно му напомняла за собствената му буйна младост, когато участвал в студентските протести в Италия в периода 1968-1970 г. Лентата е озаглавена “Сянката на Караваджо” и проследява живота и загадъчната смърт на Микеланджело Меризи да Караваджо:
Отдавна мечтаех да направя филм за художника, който е отстоявал собствената си свобода и социалните си права.
Сега му дойде времето, след като натрупах богат опит и вече мога да осмисля връзката между изкуството и свободата, - коментира Плачидо.
По неговите думи, в края на 60-те години студентските вълнения са се противопоставили на войната във Виетнам и на окупирането на Чехословакия. Младите хора възроптали срещу репресиите на властите и мечтаели да сътворят културна революция. Също както и Караваджо се е борил за свободата.
- Този филм се основава на истинската история на великия художник, чийто живот е белязан от много черни петна. И досега не знаем как е умрял и къде. Има информация за последните дни от живота му: той е бил помилван от папата, след като е бил осъден на смърт за убийство, което всъщност го кара да избяга от Рим. Заедно с Караваджо при последното му пътуване изчезват и картините, които той занася в Рим в знак на благодарност за помилването. Почти нищо не се знае и за това къде се намира тялото му. Има различни предположения, но няма доказателства. И ние представяме своя собствена версия - казва Плачидо.
Най-новият филм за художника е сътворен в детективски план. Плачидо, който е режисьор и съавтор на сценария, предлага своя версия за последните дни от живота на един от основоположниците на барока. А темата за вълната от студентски протести вече беше отразена в неговия частично автобиографичен филм “Италианска мечта” (2008 г.). Остава да се надяваме, че скоро ще видим и “Сянката на Караваджо” на български екран.
♦ Въобще, такъв герой, като Катани, не може да съществува в живота - прекалено е идеален. А обществото убива такива хора.
♦ Там, където има политика, там има и корупция.
♦ Нито в една политика аз не виждам истински хуманизъм, а виждам идеи за индивидуален успех за сметка на останалите хора.
♦ Според мен има проблеми, по-страшни от мафията, например екологията.
♦ Ако сравнявате сицилианската мафия с руската, то мисля, че руската е по-силна.
♦ Предпочитам винаги да гледам в бъдещето.
♦ На мен повече ми харесва да бъда режисьор в киното и актьор в театъра.
♦ Можеш да се снимаш в хиляди филми, от най-популярните, но истински актьор ще станеш само в театъра. Само на сцената можеш да разбереш колко наистина струваш.
Ина ВАСИЛЕВА