Министър Сачева попари надеждите на всички за края на извънредното епидемично положение
Хората трябва да знаят, че не всичко може да бъде постарому, нищо все още не е зад гърба ни, заяви шефката на социалното ведомство
Хората трябва да знаят, че не всичко може да бъде постарому, нищо все още не е зад гърба ни. Това коментира социалният министър Деница Сачева относно удължаването на извънредната епидемична обстановка до 15 юли.
Според нея МС иска час по-скоро всичко да свърши, но все още това не е така.
"За последните 20 дни има ръст не само у нас, но и в Европа", допълни Сачева, цитирана от Дарик.
Не само броят на тестовете трябва да се гледа, но и динамиката на пътуванията. Социологическите проучвания показват, че 40 процента от българите се страхуват.
Сачева даде пример с детската градина на детето си, където част от родителите не пускат децата си.
"Около 82 хиляди са новите безработни вследствие на кризата с короноварисуса, но в последните две седмица по около 2 хил. намират работа всеки ден", посочи тя.
Коронакризата удари цяла България! КАРТИ показаха зловещите последици
"Новото при мярката "60 на 40" е, че няма да се иска предприятието да е спряло, да има престрой или намалено работно време. Също отпада изискването да са платени данъците и осигуровките за миналата година, но те трябва да са декларирани", посочи министър Сачева.
Ще има и ограничения за някои сектори. Тези ограничения ще важат за онези предприятия, за които се получава субсидия за държавно делегирана дейност. Когато няма държавно делегирана дейност ще може да се кандидатства по тази програма.
"3 млрд. и 500 млн. лева се дават всяка година за хората в неравностойно положение, фрагментирането на много видове помощи води и до злоупотреби", посочи Сачева, като изрази мнението, че трябва да се отпуска помощ не по отделни направления, а когато има нужда от това.
"На хора, които нямат нужда, няма да се дават помощи, защото трябва да говорим за това, което е справедливо, логично и нужно", каза Сачева.
От първи януари 660 хиляди хора ще имат право на личен асистент, който да ги обгрижва 24 часа, но какво се получава?
"Няма как това да се финансира", посочи социалният министър, и допълни, че трябва да се направят промени в законодателството, защото иначе може да се получи увреждане на обществения интерес.