Наградиха ранения в САЩ български полицай - получава чек за 13 хил. долара и плакет от МВР

Християн Иванов е започнал рехабилитация, която е по шест часа на ден

https://blitz.bg/obshtestvo/nagradiha-raneniya-v-sasht-balgarski-policay-poluchava-chek-za-13-hil-dolara-i-plaket-ot-mvr_news1159009.html Blitz.bg

Българският полицай в САЩ сержант Християн Иванов, който беше тежко ранен по време на акция на специалните части в Атлантик Сити, получи нова подкрепа по време на възстановяването си. Той беше отличен с плакет на Министерството на вътрешните работи на България и получи чек на стойност 13 000 долара, съобщиха от Българо-американската полицейска асоциация (БАПА).

От името на асоциацията полицай Васил Чорлев посети Иванов в лечебното заведение, където той ежедневно преминава през рехабилитация, и му връчи дарението.

От БАПА обясниха, че сумата от 13 000 долара символизира 13-те хиляди крачки, необходими за изминаването на емблематичната крайбрежна алея в Атлантик Сити, както и подкрепата за пълното възстановяване на българския сержант.

Дарението е осигурено благодарение на 10 000 долара, предоставени от дружество „Българско наследство“, както и още 3 000 долара, събрани от членове на Българо-американската полицейска асоциация и техни съмишленици.

По време на посещението инспектор Ивайло Генков – аташе на МВР към българското посолство във Вашингтон, връчи на Християн Иванов и почетен плакет от Министерството на вътрешните работи на Република България като признание за проявения професионализъм и смелост.

Преди седмица Иванов беше изписан от болницата, но лечението му продължава. Всеки ден той преминава между четири и шест часа интензивна рехабилитация, която е ключова за възстановяването му.

Българският полицай беше прострелян на 2 юни по време на акция на специализирания SWAT екип, в който служи. Операцията е била насочена към задържането на издирван въоръжен мъж. При опита за арест заподозреният открива огън срещу служителите на реда и улучва Иванов в областта на слабините. Куршумът нанася тежки поражения на бедрената артерия и вена, което води до масивна кръвозагуба и поставя живота му в непосредствена опасност.

Колегите му успяват да окажат първа помощ още на място, транспортират го с патрулен автомобил до болницата и неутрализират нападателя, който загива при престрелката.

Лекарите по-късно признаха, че българинът е бил на крачка от смъртта и че животът му е спасен благодарение на светкавичната реакция на неговите колеги и последвалите две спешни операции.

Случаят предизвика силен обществен отзвук както в САЩ, така и в България. В подкрепа на Християн Иванов беше организирана благотворителна кампания, която събра над 230 000 долара за лечението и възстановяването му. Новото дарение от 13 000 долара ще помогне за покриването на част от разходите по продължаващата му рехабилитация.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай