Най-верният гард на бай Миле оцеля след 14 шрапнела, а после го сполетя най-лошото
Това е кратката история на Васил Костов – Васко Кеца, който в момента излежава доживотна присъда за няколко убийства
Гард на боса на СИК Милчо Бонев – Бай Миле, близък приятел със сръбския мафиот Сретен Йосич и оцелял след бомбен атентат, който вкарал в тялото му 14 шрапнела. Това е кратката история на Васил Костов – Васко Кеца, който в момента излежава доживотна присъда за няколко убийства, пише bg-voice.com.
„Не съм направил нищо. Просто лошо стечение на обстоятелствата, че съм бил там, където са се случвали убийствата“. Това Кеца обяснява на разследващите малко след като е задържан през юли 2010 година.
По време на целия разпит той отричал да е замесен в каквото и да е било. Имал пари, които Бай Миле му оставил, както и злато от баща си.
Обвинението твърди, а след това и доказва пред съда, че на 6 април 2008 г. убил лично Борислав Георгиев. Организирал убийствата и на други двама души – Румен Рачев от Шумен и адвокат Петър Лупов от Велико Търново. Още в нощта на разпита му акцията по задържането му е наречена „Килърите“. Бандата зад това име пък била ръководена от Петър Стоянов – Сумиста.
За ръководител на бандата е сочен Пешо Сумиста, но разследващите обръщат особено внимание на Васко Кеца.
„Мога да разкажа много неща. За управляващите, как прекарваха каптагон за Турция и как рекетираха. От кой взимаха поръчките и на кой носеха парите“, казва още Кеца, докато опитва да се измъкне от обвинението. По-късно той смята, че именно това му е изиграло лоша шега и за това е получил най-тежкото възможно наказание – доживотна присъда.
„Бомба не ме уби, но в затвора ще ме убият. Знам много за хората, които сега имат власт. Знам го от мутренските години“, казва още той, като припомня случая от 1 септември 2001 година. Тогава бомба е заложена до дома на Бай Миле в столичния квартал „Изток“. При взрива тогава са ранени двама души.
Кеца е най-тежко пострадал
Има цели 14 осколки по тялото си. Той обаче успява да спаси живота на един от най-големите босове на СИК Милчо Бонев. За отплата той му подарява апартамент.
„От там са ми парите. От Бай Миле. И от баща ми“, били оправданията на Кеца по време на досъдебното производство срещу него.
Според материалите, приложени по делото, той отговарял и за агитация по време на изборите. Това се случвало през юли 2009 година. Негова работа била да обикаля в „определени“ села, за да подсигурява гласове. Не става ясно обаче за коя партия.
По време на цялото разследване Кеца твърдял, че парите, с които разполагал, били от Бай Миле и от Пешо Сумиста – тарторът на „Килърите“, който също е с доживотна присъда. Те обаче не му били давани за убийства, а защото вършел „други работи“. Все пак двамата бяха осъдени да прекарат остатъка от живота си зад решетките.
От шампион по сумо до Килър номер 1 в България
Престъпната банда за убийства „Килърите“, която има доказани поне няколко убийства на сметката си, е била ръководена от шампиона ни по сумо Петър Стоянов – Вожда, който към 2010 година е един от най-популярните и обичани български спортисти.
Стоянов обаче е задържан и осъден. До ден-днешен той отрича да е имал участие в извършването или организирането на убийства. Въпреки множеството му обжалвания и заведените над 50 дела срещу държавата, Стоянов е зад решетките, където се предполага, че ще остане до края на дните си
Това обаче не е всичко. Той ще се раздели и с имущество за над 340 000 лева.
Делото за конфискация се забави, защото искът е внесен в съда по стария закон, след като влезе в сила присъдата му по наказателното дело в края на 2017 г. Стоянов беше осъден на доживотен затвор за това, че от 2007 г. до 2010 г. е образувал и ръководил въоръжена организирана престъпна група за извършване на убийства, причиняване на средни и тежки телесни повреди и палежи.
Заедно със Сумиста доживотни присъди получиха Георги Вълев и Васил Костов. Те бяха осъдени за организиране на убийствата на адвокат Петър Лупов и на бизнесмена Румен Рачев.
„Анализът на образуваните срещу лицето досъдебни производства показва трайна престъпна дейност, като видът и характерът на последната е свързан с генериране на незаконни приходи“, се казва в решението.
Преди 4 години антикорупционната комисия внесе иск за отнемане на имущество и от Георги Вълев за над 3,6 млн. лева, който включва и 41 имота.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук