Районната администрация на „Изгрев“ излезе с официална позиция след появилата се медийна информация за лице, което притеснява млади момичета и извършва непристойни действия на публични места в София.
Кметът на района, д-р Делян Георгиев, потвърди, че става дума за служител, работещ като портиер в сградата на ул. „А. П. Чехов“ 16А, където се помещава данъчната служба. Мъжът е задържан за 72 часа с обвинения за хулиганство, пише Дарик.
Районът се разграничава от поведението му
„Администрацията на ‘Изгрев’ категорично се разграничава от действията на всяко лице – служител, което с поведението си уронва престижа и доброто име на институцията, нарушава законите на страната или морално-етичните норми“, заяви д-р Георгиев.
От районната управа подчертават, че осъждат всякакви форми на сексуален тормоз, преследване и непристойно поведение в обществените пространства, които застрашават сигурността на гражданите и подкопават обществените ценности.
Служителят е отстранен от работа
След запознаване с информацията по случая, администрацията е в контакт с органите на реда и съдейства изцяло на разследването. Служителят е временно отстранен от работа за неопределен срок, а окончателното му освобождаване ще последва, ако вината му бъде доказана по неоспорим начин от компетентните органи.
Засилени мерки за сигурност
В същото време администрацията предприема превантивни действия за повишаване на сигурността в района. Сред тях са:
-
по-тясна координация с районното полицейско управление за обходи около училища, детски площадки и паркове;
-
разширяване на видеонаблюдението в рисковите участъци;
-
организиране на срещи с родители, учители и граждански организации за това как да се реагира при подозрителни ситуации.
Призив към гражданите
Районната управа призовава жителите на „Изгрев“ да бъдат бдителни и да подават сигнали при забелязване на съмнителни лица на телефон 112 или директно в администрацията.
„Вашата активност е важна за предотвратяване на подобни инциденти и за поддържане на сигурна и спокойна градска среда. Сигурността на гражданите, особено на децата и младите хора, остава наш основен приоритет“, подчерта кметът д-р Делян Георгиев.