НСИ с шокиращи данни за цените на имотите в столицата
Цените на жилищата се очаква да нарастват по-бързо от заплатите
София запази първото си място сред големите градове в страната в класацията за най-бързо поскъпване на жилищата.
През второто тримесечие на годината цените на апартаментите и къщите в столицата са с 11,9% по-високи от същия период на миналата година, показват данни на Националния статистически институт, пише Труд.
София остава на първо място, но повишението на цените в другите големи градове с над 120 хил. жители се доближава до това в столицата. Това показва, че търсенето на имоти нараства във всички големи градове на страната.
София е на първо място благодарение на почти еднаквия значителен ръст на цените, както на новото строителство, така и на съществуващите апартаменти. Жилищата в нови сгради в столицата поскъпват с 11,5%, докато цените на апартаментите и къщите старо строителство нарастват с 12,1% за година.
Обзавеждане в банята – композицията като арт-форма
Само в рамките на второто тримесечие лидер на пазара е Варна с повишение на цените на имотите от 4,5%. Новите жилища в морската столица са поскъпнали със 7,1% в рамките на три месеца, а при старото строителство повишението е с 3%. Второто място е за Русе, където поскъпването е с 2,5% за три месеца.
Оказва се, че пазарът на имоти е много силен не само в столицата, а и в редица други градове на страната, въпреки пандемията от COVID-19.
На второ място по поскъпване на имотите за година отново е Русе с ръст на цените от 8,4%. Цените на новите апартаменти и къщи в града са нараснали с 1,6%, а на съществуващите жилища - със 9,8%.
Третото място в класацията си делят Пловдив и Стара Загора, които имат равен резултат. Имотите и в двата града са поскъпнали с 8,1% за година. Любопитно е, че и в Пловдив и в Стара Загора поскъпването на новото строителство е по-малко, отколкото на съществуващите жилища. Но в Пловдив разликата в движението на цените е по-голяма.
В града под тепетата новото строителство е поскъпнало с 2,6%, а цените на съществуващите жилища са нараснали с 12,6%. Така Пловдив е на първо място сред големите градове по поскъпване на старите жилища. В Стара Загора поскъпването при новото и старото строителство е съответно с 4,4% и 9,6%.
През миналата година във всички големи градове на страната старото строителство се представи по-добре по отношение на движението на цените. През 2021 г. това се променя и има градове, в които поскъпването на новото строителство е по-голямо отколкото на съществуващите апартаменти.
До голяма степен средните цени при новото строителство зависят от това какви жилища излизат на пазара. Ако през даден период бъдат завършени и продадени повече луксозни апартаменти в престижни квартали, това води до покачване на средните цени в града. Ако при новото строителство преобладава делът на обикновените кооперации, ръстът на цените е по-малък.
Атрактивна детска стая за две момчета на различна възраст
Петото място в класацията за поскъпване на имотите е за Варна, където повишението на цените е с 4,9% в рамките на година. Поскъпването на новите жилища в морския град е с 12%. При старите жилища повишението на цените е с 5%. Варна е на първо място сред големите градове по поскъпването на новото строителство.
Бургас е на последното шесто място в класацията. Като има съществена разлика в движението на цените на новите и съществуващите апартаменти. При новите има малък ръст от 1%, а при старото строителство повишението на цените е с 6,7%.
Общо за страната жилищните имоти са поскъпнали с 9,1% за година, показват данните на НСИ. При новите ръстът в цените е със 7,2%, а при съществуващите - с 10,2%. Това показва, че къщите и апартаментите в стари сгради стоят стабилно на пазара, а цените на новото строителство, макар да зависят от сградите, които излизат на пазара, също вървят нагоре.
Прогнози на експерти: Цените ще нарастват повече от заплатите
Цените на жилищата се очаква да нарастват по-бързо от заплатите. Това показва допитване на агенция Ройтерс, проведено сред над сто експерти на осем ключови пазара - САЩ, Канада, Великобритания, Индия, Австралия, Нова Зеландия, Китай и Дубай.
Една от основните причини за това са очакванията, че централните банки ще задържат лихвите близо до рекордно ниското ниво и през 2022 г.
В България обаче ситуацията е различна заради догонващото вдигане на заплатите. У нас заплатите са най-ниските в ЕС и затова нарастват по-бързо от възнагражденията в останалите страни членки. В резултат жилищата стават по-достъпни въпреки повишаването на цените.
Къща - ремарке
За поскъпването на имотите по света допринасят повишаването на цените на строителните материали и недостатъчното предлагане на жилища в много страни. Заради пандемията пък много хора искат да се преместят в по-големи жилища.
Това означава, че за повечето хора, особено за младите, които се стремят към придобиване на първото си жилище, ще бъде още по-трудно да навлязат на жилищния пазар.
В отговор на въпрос как ще се промени достъпността на жилищата през следващите няколко години над 80% от анкетираните са заявили, че тя ще се влоши или ще се запази непроменена.
Тенденцията едва ли ще се промени през следващите години, докато не бъдат построени повече домове.